Monday Sport: Football and cricket results

Football

NORTH STAFFS YOUTH LEAGUE

Results:-

Sunday, April 30:

U16’s

FC Blurton 2 Butt Lane White Star 2; Meir Mustangs 0 Abbey Hulton United 9.

U18’s

Blurton AFC 2 FC Leek Town 3; Cheadle Town 1 Milton AFC 3; Cross Wanderers 0 Hanley Town 5; Eastwood Hanley 0 Silverdale FC 4; Newcastle Town Community U17 1 FC Werrington 4

Cricket

STONE AND DISTRICT LEAGUE

Results:-

Sunday, April 30

Premier Division

KNYPERSLEY 121 (Ashley Rogers 41, Sam Breed 32; Josh Graham 4-41, Darren Clarke 3-7); MEAKINS 125-2 (Hugh Rennie 31, Martin Lawton 78no). Meakins 20pts, Knypersley 4.

Section A

SANDYFORD 3rds 68 (Ben Jervis 22no; James Blainey 3-18); ENDON 3rds 69-2 (Jordan Smith 28no). Endon 3rds 20pts, Sandyford 3rds 0.

CHECKLEY 192-5 dec (Paul Brice 28, Matthew Taylor 64, James Bennett 79); CHEADLE 3rds 164-6 (Harry Degg 44, Joe Degg 71). Checkley 12pts, Cheadle 6.

LEYCETT 3rds 199-8 (Joe Coggins 20, Aidan White 71); NEWCASTLE & HARTSHILL 192-9 (Adam Wilton 31, Farhan Mohideen 58, Donavan Smith 35; Joe Coggins 4-27, Andrew Gethin 3-23). NEWCASTLE & HARTSHILL 9pts, LEYCETT 3rds 13.

Section B South

BAGNALL NORTON 3rds 83-9 (Ryan Moran 24; Dinesh Cooray 3-21); MODDERSHALL OULTON PHOENIX 87-0 (Tharaka Jayawardane 53no, Sadeeptha Jayathilka 28no). Moddershall Oulton Phoenix 20pts, Bagnall Norton 0.

ECCLESHALL 3rds 187-7 (Connor Beasley 35, James Poulton 21, Jonathan Bramall 73, Mark Mukerji 20no); AUDLEM 108 (Danny Thorburn 20no). Audlem 6pts, Eccleshall 3rds 25.

CAVERSWALL 157-8 (Chris Dutton 57, Chris Royce 28; Andy Slee 3-8); STONE SP 5ths 158-6 (Declan Wardell 55, Kai Wynter 38). Stone SP 5ths 20pts, Caverswall 8.

WHITMORE 3rds 88 (Brodie Mack 5-8); LONGTON 3rds 81 (Aston Mack 25; Will Rhodes 6-12). Whitmore 3rds 32pts, Longton 3rds 7.

Section B North

BETCHTON 131 (Mark Shaw 20, Dean Fairclough 43; Matthew Bell 3-21); BETLEY 133-6 (Patrick Wilkes 51, Andrew Mountford 24). Betchton 7pts, Betley 20.

KIDSGROVE 3rds 209-9 (Jack Shaw 36, David Rigby 28, R Tagg 95no; Robert Heath 4-57, Lukas Hindmarch 3-24); LEYCETT 4ths 141-6 (David Redfern 40, Daniel Manning 49; Jack Shaw 3-36). Leycett 4ths 8pts, Kidsgrove 3rds 12.

STAFFORDSHIRE owed a great debt to Leek’s Alex Thomson and Tom Ball for their two-wicket victory against Wales in the Unicorns Knockout Trophy at Himley on Sunday.

Wales had reduced Staffordshire to 86-5 before Thomson (38) and Ball (61) figured in a 53-run sixth-wicket stand to steer their side back on course for a nail-biting win with just three balls to spare.

Staffordshire crossed the winning line on 267-8 in reply to Wales 266-7 from 50 overs.

NORTH STAFFORDSHIRE AND SOUTH CHESHIRE LEAGUE

Today’s results:-

Division Four

CHECKLEY 2nds 205-8 (Kevin Whitehurst 42, Matthew Taylor 41, Daniel Knight 25, Jacob Degg 26no; Andy Wootton 4-38); SANDON 48 (Brendan Lovatt 4-38). Checkley 2nds 25pts, Sandon 4.

BIGNALL END 2nds 160 (Ben Massey 21, Ian Lewis 24, Tom Horne 30; Danny Baker 4-53, Liam Hopkins 3-19); KNYPERSLEY 2nds 161-4 (Danny Baker 61, Liam Hopkins 63). Knypersley 2nds 20pts, Bignall End 2nds 6.

STAFFORDSHIRE COUNTY LADIES BOWLING ASSOCIATION

Results:-

Thursday, April 27:

CHEADLE  127

BETLEY 108

Scores (Cheadle names first): Julie Openshaw 21 Joan Magee 9; Margaret Critchlow 20 Samantha Whalley 21; Margaret Dean 21 Barbara Carter 10; Sylvia Hollins 21 Pat Ewin 5; Fred Forrester 20 Muriel Capper 21; Sarah Cope 11 Dorothy Moss 21.

Westlands I 136 Hollybush 85; Knypersley I 114 Barlaston Plume of Feathers II 132; Florence Private I 137 Kingsley 93; Hem Heath 100 Audley I 127.

Fixtures:-

Thursday, May 4:

Barlaston Plume of Feathers II v Florence Private I; Audley I v Westlands I; Wolstanton Marsh v Cheadle; Betley v Hem Heath; Kingsley v Baddeley Green WMC; Hollybush v Knypersley I.