Saturday Sport: Football and cricket results

Football

STAFFORDSHIRE COUNTY SENIOR LEAGUE

Results:-

Saturday, May 6

Premier Division: Abbey Hulton United 2 Hilton Harriers Athletic 3; Cheadle Town 1 Leek CSOB 4; Florence 1 Silverdale Althetic 6; Redgate Clayton 1 Newcastle Town 0; Wolstanton United 2 Walsall Phoenix 1.

Division One: Foley Meir 5 Redgate Clayton Res 2; Milton United 9 Staffordshire LA 0; MMU Cheshire 3 Stone Dominoes 2; Wolverhampton SC 5 Cheadle Town Res 2.

Division Two North: AFC Alsager 4 Audley Res 2.

Division Two Play-off Final: Tunstall Town 1 Pathfinder FC 3.

Division Two South: Hilton Harriers Athletic Res 1 Cannock United 1.

Cricket

NORTH STAFFORDSHIRE AND SOUTH CHESHIRE LEAGUE

 

So nearly a century: A frustrated look from Leek 2nds batsman Matt Nicholls after he was run out out for 86 by Ashcombe Park 2nds skipper Jake Johnson.

Photo: John Badger Barratt.

HALF-CENTURIES from Alex Thomson and Dan Richard paved the way for a return to winning form for Leek against Moorlands rivals Checkley in the Premier Division.

The visitors fought in vain to stop skipper Thomson (53) and winter signing Richardson (87) from Meakins from piling on the runs as Leek amassed 216-8.

Checkley were dismissed for 113 making their reply. Former Ashcombe Park professional Rizwan Haider (40) was their top scorer.

Premier Division

ASHCOMBE PARK 177 (Amer Siddique 20, Hammad Azam 39, David Proffitt 26; Matthew Coxon 4-49, Adam Pursell 4-52); STONE SP 181-7 (Matthew Coxon 20, Luke Cheadle 52no, Jonty Barnes 20, George Hawbrook 30no). Stone SP 20pts, Ashcombe Park 8.

LEEK 216-8 (Alex Thomson 53, Daniel Richardson 87; Richard Cooper 4-42); CHECKLEY 113 (Rizwan Haider 40, Richard Williams 21). Leek 25pts, Checkley 6

Division One

KNYPERSLEY 161 (Phil Dutton 20, Jake Thompson 77; Andrew Keates 5-33); NEWCASTLE & HARTSHILL 146 (Andy Elliott 26, Andrew Keates 33; Nayyar Abbas 5-27). Knypersley 8pts, Newcastle & Hartshill 25.

CHEADLE 209-8 (Craig Smith 22, Ali Khan 101, Adam Alcock 46; Zahid Mansoor 3-55); SILVERDALE 178-9 (Dave Leese 43, Adrian Whittaker 25, Zahood Mansoor 55; William Dobbie 4-55). Cheadle 14pts, Silverdale 9.

WOOD LANE 261-5 (Deane Jervis 47, Ross Coates 57, Imran Khalid 46, Khalid Malik 72no; Mark Stanyer 3-51); BLYTHE 212 (Alex Heslop 44, Craig Grimley 88, Robert Ginders 20; Sea Norcup 4-43, Imran Khalid 3-69). Wood Lane 25pts, Blythe 7.

LITTLE STOKE 123 CAVERSWALL 183. Little Stoke 6pts, Caverswall 25.

Division Three

OAKAMOOR 177-5 dec (Tom Sherratt 29, Adam Keates 51, Neal Lafford 35, Jonathan Wood 24no); LITTLE STOKE 2nds 82 (J Sutherland 38; Paul Hammersley 4-11). Oakamoor 25pts, Little Stoke 2nds 3.

ENDON 232-7 dec (Alex Bailey 69, Will Weston 41, Daniel Reed 51, Daniel Bailey 21; Callum Leese 3-37); SILVERDALE 2nds 132 (Callum Leese 26, Anthony Green 24, Toby Degg 26; Marlon Martin 5-19). Silverdale 2nds 6 pts, Endon 25.

NORTON IN HALES 211 (Jack Furnival 20, Martyn Davies 40, Eddie Warrington 75, Michael Dyer 25no; Asif Raza Raza 5-49, Greg Willott 3-57); BAGNALL NORTON 129 (Asif Raza 44, Sam Orme 21; Kasif Ali Moon 5-51, Jack Furnival 4-16). Norton in Hales 25pts, Bagnall Norton 8.

Division Four

NEWCASTLE & HARTSHILL 2nds 183-8 (Chris Marsh 34, Roger Howe 29, Joe Rastovan 24, Farhan Mohideen 26, Ryan Hall 22, Daniel Welsh 27; Darren Washington 5-62, Andrew Jones 3-48); KNYPERSLEY 2nds 160 (Andrew Jones 78, Darren Washington 31no, Daniel Davies 4-61, Richard Parkes 5-55). Newcastle & Hartshill 2nds 25pts, Knypersley 2nds 8.

CHECKLEY 2nds 218-6 (Nick Hubble 43, Andy Carr 39, Matthew Arnold 20, Joe Avery 26no, Daniel Amos 40, Peter Appelboam 24no); WEDGWOOD 195 (Oliver Holland 32, Aaron Tymcuk 91, Mitchell Edwards 24; Daniel Amos 3-40, Nick Hubble 6-37). Checkley 2nds 25, Nick Hubble 6-37). Checkley 2nds 25pts, Wedgwood 8.

Division Five

BURSLEM 2nds 164 (Sam Waterhouse 24, Mumtaz Ali 47; Terry Slater 5-59, Adam Rutter 3-18); BAGNALL NORTON 2nds 123 (Scott Watson 21, Adam Rutter 30, Warren Aubrey 26; Syed Bhukari 3-45, Dominic Shaw 3-10, Sam Waterhouse 3-21). Bagnall Norton 2nds 7pts, Burslem, 2nds 25.

CHEADLE 2nds 197-6 dec (Jake Mills 29, Mark Murfitt 61, Alex Bloor 49; Alex Holland 4-46); WHITMORE 2nds 77 (Chris Rhodes 27; Jack Winfield 3-31, Paul Allen 4-29). Whitmore 2nds 4pts, Cheadle 2nds 25.

ECCLESHALL 2nds 214-7 (Tom Boulton 77, Jake Derry 22, Simon Howland 46, Craig Sinclair 30; Scott Heathcote 3-62, Kris Heathcote 3-45); BLYTHE 2nds 85-9 (Scott Heathcote 29, Darren Brough 22; David Robertson 3-31). Blythe 2nds 5pts, Eccleshall 2nds 25.

Division Six

LEEK 2nds 183 (Zac Jupp 29, Matt Nicholls 86; Dave Butler 5-31); ASHCOMBE PARK 2nds 53 (Chris Bradstreet 27; Joshua Hudson 3-17, Nick Bailey 4-4). Ashcombe Park 2nds 5pts, Leek 2nds 25.

CAVERSWALL 2nds 138 (Stefan Barker 74, Rob Bown 20; David Fernyhough 3-31, Ethan White 4-37); LEYCETT 2nds 73 (Thomas Caton 5-29). Caverswall 2nds 25pts, Leycett 2nds 5.

ENDON 2nds 104 (A Hopwood 43; Chris Matthews 3-13, Leo Plummer 3-3); PORTHILL PARK 3rds 105-2 (Jake Plummer 55no, Declan Coxon 20). Endon 2nds 3pts, Porthill Park 3rds 20.

Division Seven

OAKAMOOR 2nds 272-9 (Sean Sutton 62, James Sells 48, Mark Fallows 52, Gary Wright 33; Greg Valentine 6-63); STONE SP 4ths 149  (Kai Winter 30, Paul Minshall 40, Mark Townsend 25; Gary Wright 3-23, Thomas Hayes 3-35). Stone SP 4ths 7pts, Oakamoor 2nds 25.

Division Eight

CHECKLEY 3rds 223-3 dec (James Bennett 43, Ben Carrigan 72no, Adam Hewitt 55, Alex Belcher 27no); LEIGH 161 (Anthony Faulner 62; Gabriel Wild 3-39, Jason Carrigan 3-35). Checkley 3rds 25pts, Leigh 5.