Davanti Tyres North Staffordshire and South Cheshire Cricket League

DAVANTI TYRES NORTH STAFFORDSHIRE AND SOUTH CHESHIRE CRICKET LEAGUE

 

Results:-

Saturday, June 17

Premier Division

BETLEY 103 (Richard Bebbington 36, Mark Bengry 21; Mitchell Spencer 3-24, Zohaib Khan 4-23); LEEK 104-0 (Wayne White 53no, Ross Dearden 48no). Leek 20pts, Betley 2.

HEM HEATH 143 (Greg Prime 23, Matthew Rogerson 42; Rizwan Haider 3-25); CHECKLEY 144-9 (Nick Hunt 22, Andrew Coxon 29, Ben Motley 36no; Greg Prime 4-61, Matthew Rogerson 4-28). Hem Heath 7pts, Checkley 20.

ASHCOMBE PARK 266-7 (Hammad Azam 108, Steve Proffitt 41, Ryan Ball 35; Asad Ali 4-38); AUDLEY 170 (M Dawson 38, D Hammersley 32; Gareth Rowe 3-29). Ashcombe Park 25pts, Audley 7.

Division One

CHEADLE 150 (Tom Edwards 37, Jonathan Clowes 26; James Eclcestone 5-26); LITTLE STOKE 152-5 (Louis Gwynne 27, Saraj Patel 43, James Ecclestone 40no; William Dobbie 3-39). Little Stoke 20pts, Cheadle 6.

CAVERSWALL 154 (Tharaka Waduge 55, Mike Dodd 22, Ashley Kent 26; Mark Stanyer 6-31); BLYTHE 155-8 (Robert Ginders 24, Dan Hammond 26, Musharraf Hossain 26no; Tharaka Waduge 3-45). Blythe 20pts, Caverswall 8.

WOOD LANE 219 (Deane Jervis 76, Imran Khalid 20, Rob Hagan 38; Nayyar Abbas 3-43); KNYPERSLEY 221-8 (Daniel Ball 21, Jake Thompson 58, Nayyar Abbas 51, Phil Dutton 43no; Imran Khalid 3-54). Wood Lane 9pts, Knypersley 20.

Division Three

BAGNALL NORTON 255-3 dec (Simon Gordon 78, Anthony Dutton 83, Asif Raza 50); CREWE 113 (Callum Bacon 22; Greg Willott 3-43, Rob Bennett 4-27). Crewe 3pts, Bagnall Norton 25.

ENDON 247-4 (Tom Latham 59, Alex Bailey 118, Marlon Martin 28no); LITTLE STOKE 239 (Daniel Byatt 26, Jack Fowler 127no, Matt Phillips 29; Anthony Sheeran 3-61). Endon 25pts, Little Stoke 7.

BARLASTON 162 (Matt Cope 56; Adam Keates 7-43); OAKAMOOR 166-3 (Tom Sherratt 45, Adam Keates 35, Sea Sutton 21, James Smith 51no). Barlaston 5pts, Oakamoor 20.

Division Four

KNYPERSLEY 2nds 212-6 (Christopher Barry 33, Craig Walley 67, Andrew Jones 60no; Jacob Ward 3-79); STONE SP 3rds 141 (Neil Podmore 43, Sam Butters 27; Christopher Barry 3-22). Knypersley 2nds 25pts, Stone SP 3rds 6.

CHECKLEY 2nds 268-6 dec (Kevin Whitehurst 78, Josh Hewitt 132, Adam Hewitt 41no; Wasim Ahmed 4-61); ONNELEY & MAER 139 (Dan Hall 64; Peter Appelboam 4-39, Matthew Arnold 3-41). Checkley 2nds 25pts, Onneley & Maer 6. Checkley 2nds 25pts, Onneley & Maer 6.

Division Five

BAGNALL NORTON 2nds 137 (Paul Tomkinson 24, Andy Sharpe 29, Ashley Stubbs 24; Kris Heathcote 3-57, Ben Green 3-25); BLYTHE 2nds 139-0 (Ben Degg 95no, Michael Dale 41no). Bagnall Norton 2nds 3pts, Blythe 2nds 20.

CHEADLE 2nds 158 (Jake Mills 36, Ryan Day 27, Harry Degg 34; Hugh Binns 3-47, Adam Shaw 6-24); KIDSGROVE 2nds 91 (Tom Heeks 31; Paul Allen 4-28). Cheadle 2nds 25pts, Kidsgrove 2nds 5.

Division Six

PORTHILL PARK 3rds 127 (Jake Plummer 24, David Cotton 39; Nick Bailey 4-48, Rory Owen Lewis Haydon 3-11); LEEK 2nds 130-3 (Benjamin Turner 56no, Matt Nicholls 40). Porthill Park 3rds 4pts, Leek 2nds 20.

SANDYFORD 2nds 133 (Darren Hoiff 20, Mark Leese 37, Philip Robins 32; Steven Jodrell 4-42, Sam Plant 3-11); ENDON 2nds 137-6 (Scott Graham 31, Sam Plant 31no). Sandyford 2nds 6pts, Endon 2nds 20.

CAVERSWALL 2nds 211-7 (Ben Gorton 30, Craig Lancaster 50, Oliver Williams 34, John Cookson 26, Christopher Baranowski 29no0; MODDERSHALL OULTON 5ths 104 (Paul Jackson 26; Christopher Baranowski 3-31, Richard Brooks 3-39). Caverswall 2nds 25pts, Moddershall Oulton 5ths 5.

WEDGWOOD 2nds 102-9 (Michael Cosens 21, Christopher Holland 42, Dave Butler 3-17, Max Hill 3-41); ASHCOMBE PARK 2nds 106-2 (James Proffitt 23, Aidan Derbyshire 20, Rich Knott 22no). Wedgwood 2nds 3, Ashcombe Park 2nds 20.

Division Seven

OAKAMOOR 2nds 268-1 dec (Ash Porter 130, Andrew Booth 75no, Phil Tomczak 50no); MEAKINS 4ths 67 (Bede Landon 22; James Sells 3-11, Luke Walker 4-16). Oakamoor 2nds 25pts, Meakins 4ths 0.

Division Eight

OAKAMOOR 3rds 228-7 dec (Dave Carnwell 81no, Chris Jones 37, Jack Wright 33; Chris Bell 3-50). STAFFORD ACADEMY 183 (Al Martin 103; Jack Tetley 4-28, Dave Carnwell 3-10). Stafford Academy 8pts, Oakamoor 3rds 25.

CHURCH EATON 255 (Dan Smith 120no, Adrian Melbourn 61; Rob Flowers 3-23, David Nash 3-30); LEIGH 235-9 (Greg Faulkner 59, Simon Capewell 55, David Nash 26, Rob Flowers 20, Tom Gallimore 32; Adrian Melbourn 4-57, James Scern 3-42). Church Eaton 14pts, Leigh 9.