Staffordshire County Ladies Bowling Association results and fixtures

STAFFORDSHIRE COUNTY LADIES BOWLING ASSOCIATION

Results:-

Thursday, July 13

Division One

Barlaston Plume 113, Leek One 123

Scores (Leek names first|): Pat Simpson walk-over for Barlaston Plume); Sandra Clark 21, Marj Archibald 12; Pat Alcock 21, Linda Hollinshead 17; Maureen Turner 21, Jenny Shenton 10; Margaret Wood 21, Elaine Philpott 16; Brenda Fry 18, Val Bourne 21; Pauline Alcock 21, Lynne Stones 16.

Leek Park One 106, Milton Recs 143

Scores (Leek Park names first): June Flavell 15, Heather Porter 21; Linda Tweats 21, Sharon Whittaker 17; Barbara White 7 Janet Leese 21; Carol Parker 10, Lynne France 21; Pauline Heath 15, Hazel MacDonald 21; Margaret Perkin 19, Elizabeth Wright 21; Patsy Allen 19, Margaret Stretch 21.

Tittensor 89 Dilhorne 131

Scores (Dilhorne names first): Sue Wright 21, Carolyn Parnell 1; Chris Adams 12, Frances Corbishley 21; Carol Matthews 21, Joan Scott 10; Janet Salmon 21, Pauline McElhinney 9; Katy Scragg 16, Sandra Manley 21; Leanne Burgess 21, Mush Fedtscuyschak 6; Laura Hallsworth 19, 19, Sally Evans 21.

Other results: Bucknall Private 124, Wolstanton Park 95; Clough Hall 131 Oakhill 118; Birches Head Hotel 146, Creda One 94.

Division Two

Cheadle 115, Wolstanton Marsh 118

Scores (Cheadle names first): Margaret Dean 10, Margaret Heap 21; Margaret Critchlow 21, Marilyn Greaves 13; Julie Openshaw 11, Jessie Webster 21; Sheila Prime 21, Lynn Washington 10; Freda Forrester 21, Margaret Landon 13; Sylvia Hollins 21, Phyllis Chapman 19; Sarah Cope 10, Cath McKenchie 21.

Other results: Westlands One 131, Audley One 94; Knypersley One 110, Hollybush 123; Florence Private One 133, Barlaston Plume Two 93; Hem Heath 123, Betley 113; 

Division Three

Pittshill Vics 132 Knypersley Two 81

Scores (Knypersley names first): Dawn Dundas 13, Cal Simcock 21; Amanda Biddulph 12, Rita Guy 21; Elaine Mountford 7, Gwen Harris 21; Elizabeth Featherstone 3, Rose Johnson 21; Anne Pye 2, Chris Shaw 21; Pat Blake 21, Pam Underwood 18; Kath Jackson 21, Norma Maxwell 9.

Leek Two 111, Little Stoke CC 128

Scores (Leek names first): Margaret Bailey 21, Margaret Sage 9; Linda Walker 21, Anne Willatt 14; Brenda Trafford 8, Pauline Brassington 21; Ann Meakin 17, Lynne Lowbridge 21; Madeline Williams 13, Kath Buckley 21; Bel Naylor 14, Sylvia O’Neill 21; Rita Rowley 17, Jill Phillips 21.

Other results: Trent Vale 96, Jubilee 126.

Division Four

Bucknall Ex-Service 69 Leek Park Two 147

Scores (Leek Park names first): Elaine Wheeldon 21, Lynne Barks 4; Doreen Hughes 21, Barbara White 10; Barbara White 21, Jackie Wilshaw 12; Susan Booth 21, Margaret Ellis 13; Jill Peacock 21, Diane Richards 13; Margaret Birks 21, Katrina Mountford 4; Sylvia Bowcock 21, Emily Moore 13.

Other results: Oakhill Two 86, Bucknall Private Two 129; Creda Two 146, Barlaston B&T 84.

Fixtures:-

Thursday, July 20

Division One: Oakhill v Barlaston Plume One; Leek One v Bucknall Private One; Creda v Dilhorne; Milton Recs v Tittensor; Wolstanton Park v Birches Head Hotel. Already played: Clough Hall 140, Leek Park One 92.

Division Two: Barlaston Plume Two v Westlands One; Audley One v Knypersley One; Wolstanton Marsh v Betley; Florence Private One v Baddeley Green WMC; Kingsley v Hem Heath; Hollybush v Cheadle.

Division Three: Westlands Two v Pittshill Vics; Knypersley Two v Leek Two; Slaters v Trent Vale; Little Stoke CC v Mount Pleasant; New Stoke Park v Goldenhill WMC.

Division Four: Florence Colliery v Oakhill Two; Bucknall Private Two v Audley Two; Leek Park Two v Florence Private Two; Fenton Private v Creda Two; Biddulph v Bucknall Ex-Service.