Davanti Tyres North Staffordshire and South Cheshire Cricket League results and highlights

DAVANTI TYRES NORTH STAFFORDSHIRE AND SOUTH CHESHIRE LEAGUE

PORTHILL Park consolidated their position as Premier Division leaders with a 10-wicket defeat of Audley.

AUDLEY 94 (Liam Kelter 30; Craig Barker 5-37, Adam Ralphs 5-36); PORTHILL PARK 96-0 (John Hancock 39no, Ryan Hassett 46no). Porthill Park 20pts, Audley 1.

Top 3: 1 Porthill Park 291pts, 2 Leek 269pts, 3 Meakins 268pts.

Results and highlights involving teams from the Staffordshire Moorlands:-

Saturday, July 30

Premier Division

LEEK 178 (Zohaib Khan 40, Alex Thomson 25; Bilawal Bhatti 4-32, Tom East 4-38); HEM HEATH 91 (Zephryn Hunte 31, Greg Prime 27; Zohaib Khan 5-13). Leek 25pts, Hem Heath 5.

BURSLEM 135 (Chris Viljoen 59; Rizwan Haider 5-27); CHECKLEY 61 (Chris Viljoen 5-27, Adeel Khalid 3-17). Burslem 25pts, Checkley 5.

MEAKINS 215 (Sam Moores 22, Peter Wilshaw 44, Richard Hassall 30, Ben McGuire 26, Adnan Rasool 24no, Matthew Redican 24); ASHCOMBE PARK 85 (Karl High 3-29, Adnan Rasool 5-20). Meakins 25pts, Ashcombe Park 6.

Division One

KNYPERSLEY 82 (Phil Dutton 26, Kanthiraj Vensakar 21; Ashley Kent 3-25, Nazakat Ali 4-12); CAVERSWALL 42 (Robert James 7-8, Nayyar Abbas 3-34). Knypersley 25pts, Caverswall 5.

CHEADLE 188-8 (Craig Smith 28, Tom Cadman 28, James Sellers 71; Callum Harrison 3-68); SANDYFORD 57 (James Sellers 4-37, Oliver Edwards 4-13). Cheadle 25pts, Sandyford 4.

LITTLE STOKE 164-9 (James Ecclestone 44, Gareth Morris 35, Spencer Byatt 33; Matt Goodwin 3-41); BLYTHE 167-7 (Robert Ginders 21, Dan Hammond 22, Musharraf Hossain 40, Matt Goodwin 30no, Jack Hammond 22no; Mr Attaullah 5-58). Little Stoke 7pts, Blythe 20.

Division Three

STONE SP 2nds 181 (James Sutton 44, George Hawbrook 43, Drew Chandler 30no; Thomas Hayes 3-55, James Smith 3-21); OAKAMOOR 133-8 (Will Leeson 35, James Smith 24no; Max Cuthbert 3-34). Oakamoor 8pts, Stone SP 2nds 14.

HEM HEATH 2nds 139 (Jamie East 60, Ethan Gater 27; Asif Raza 5-25, Rob Bennett 5-21); BAGNALL NORTON 140-6 (Asif Raza 61, Simon Gordon 30; Khaled Ullah 3-20). Hem Heath 2nds 6pts, Bagnall Norton 20.

BARLASTON 2nds 55 (Simon Read 3-13, Tom Nadin 3-4); ENDON 197-4 (Will Weston 40, Brad Hulme 57no, Andrew Sibley 53no). Barlaston 2nds 2pts, Endon 25.

Division Five

BLYTHE 2nds 207 (Simon Owen 33, Adam Prime 32, Kris Heathcote 65, Lea Bolton 22; Archie Doorbar 5-49); WOOD LANE 140 (Freddie Doorbar 60, Archie Doorbar 31; Mike Worthington 4-43, Lea Boulton 4-40). Blythe 2nds 25pts, Wood Lane 2nds 8.

CHEADLE 2nds 205 (Ryan Harvey 24, Jack Degg 73, James Jackson 36; Ian Higgins 3-25); MEAKINS 3rds 57 (Martin Hughes 28; Steven Gilbert 5-17. Meakins 3rds 4pts, Cheadle 2nds 25.

WESTON 2nds 142 (Sam Williams 34, Joe Etchells 33; Adam Rutter 6-45); BAGNALL NORTON 2nds 56 (Sam Williams 8-27). Bagnall Norton 2nds 5pts, Weston 2nds 25.

Division Six

ASHCOMBE PARK 2nds 92 (Chris McKeown 3-19, Kevin Welch 3-28, Paul Newnes 3-24); ALSAGER 2nds 93-3 (Jake Taylor 37no, Mohammed Saleem 31). Ashcombe Park 2nds 2pts, Alsager 2nds 20.

LEEK 2nds 182-7 Matt Nicholls 49, Dan Hunt 39, Rory Owen Lewis Haydon 28no; Ben Rowley 3-59); ENDON 2nds 102 (Steve Smith 45, Thom Bateman 29; Nick Bailey 3-41, Alexander Dutton 3-9). Endon 5pts, Leek 2nds 25pts.

Division Seven

OAKAMOOR 2nds 102 (Laurence Bowyer 4-31, Ashley Grant 3-35); SANBACH 2nds 103-7 (Laurence Bowyer 22no; Jack Tetley 4-19, James Sells 3-230. Sandbach 2nds 20pts, Oakamoor 2nds 5.

Division Eight

OAKAMOOR 3rds 94-9 (Dave Carnwell 23; Patrick Maguire 3-1, Jacob Degg 3-11); CHECKLEY 3rds 98-2 (Adam Cottier 56n0). Checkley 3rds 20pts, Oakamoor 3rds 2.

LEIGH 180 (David Nash 48, John Cotton 43no; Dom Chambers 3-59, Ali Aurakzai 5-35): CHURCH EATON 2nds 103 (Toby Horton 27; Tom Gallimore 3-31, Steve Brookes 3-20). Church Eaton 2nds 6pts, Leigh 25.