North Staffordshire and South Cheshire Cricket League results and highlights

DAVANTI TYRES NORTH STAFFORDSHIRE AND SOUTH CHESHIRE LEAGUE

PREMIER Division leaders Porthill Park have suffered a shock heavy defeat at the hands of Stone SP, after being bowled out by the former champions for just 63 runs.

Batting first, Stone made 202 all out.

Meakins have closed the gap on Porthill to just seven points after comfortably beating Burslem by 142 runs.

Burslem were bowled out for 80 chasing second placed Meakins score of 225-5.

In Division One, Cresswell-based leaders Blythe clinched promotion to the top flight with a nervous 20 runs defeat of Caverswall, after declaring early on 167-9 against their Moorlands rivals.

Caverswall were all out for 147 in reply, with Blythe skipper Peter Finch taking 3-30.

Results (involving teams from the Staffordshire Moorlands):-

Saturday, September 2

Premier Division

LEEK 263-6 (Wayne White 4-36, George Sellers 103, Daniel Richardson 26no; Matthew Ball 3-43); BETLEY 198 (Richard Bebbington 109no, Gavin Paton 38; Wayne White 4-36, Alex Thomson 3-57). Betley 8pts, Leek 25.

HEM HEATH 118 (Zafar Iqbal 42; Richard Cooper 4-57, Gavin Carr 4-15); CHECKLEY 121-5 (Michael Allen 27, Rizwan Haider 65). Checkley 20pts, Hem Heath 4.

ASHCOMBE PARK 142 (Josh Johnson 26, Ryan Ball 39, Gareth Rowe 33no; Ashley Shaw 5-51); AUDLEY 143-8 (Richard Holloway 32, Ewan Wilcox 58; Nathan Ball 4-55). Audley 20pts, Ashcombe Park 7.

Division One

BLYTHE 167-9 dec (Alex Heslop 24, Chris Beech 25, Mohammed Qasim Sheikh 34; Ashley Kent 3-52); CAVERSWALL 147 (Nazakat Ali 49; Peter Finch 3-30). Caverswall 7pts, Blythe 25.

CHEADLE 269-7 dec (Tom Edwards 22, Ali Khan 133, Adam Alcock 37, Craig Smith 54no; James Ecclestone 3-70); LITTLE STOKE 213 (Louis Gwynne 23, James Ecclestone 30, Spencer Byatt 87, Mr Attaullah 23; William Dobbie 5-33). Cheadle 25pts, Little Stoke 8.

KNYPERSLEY 157-7 (Jake Thompson 46, Paul Goodwin 51, Phil Dutton 28; Imran Khalid 3-62, Khalid Malik 4-28); WOOD LANE 161-4 (Imran Khalid 71, Khalid Malik 43no, Deane Jervis 23no). Knypersley 6pts, Wood Lane 20.

Division Three

BAGNALL NORTON 229-3 dec (Simon Gordon 51, Anthony Dutton 42, Justin Mould 29, Asif Raza 76no); CREWE 76 (Callum Bacon 39; Asif Raza 5-31). Bagnall Norton 25pts, Crewe 2.

ENDON 248-7 dec (Andrew Sibley 28, Alex Bailey 84, Daniel Bailey 28, Brad Hulme 32; Huw Owens 4-54); LITTLE STOKE 2nds 125 (Jack Fowler 51; Jack Bourne 4-54, Marlon Martin 4-59). Little Stoke 2nds 6pts, Endon 25.

OAKAMOOR 301-6 dec (Tom Sherratt 32, Callum Lowe 80, Sean Sutton 24, Alfie Walford 29, Neal Lafford 100no); BARLASTON 2nds 120 (Rob Aked 34, Adam Simcox 34; Matt Wolf 3-39, Paul Hammersley 4-24). Oakamoor 25pts, Barlaston 2nds 5.

Division Four

ONNELEY & MAER 109 (Dan Hall 38, Sifit Talik 25; Nick Hubble 3-18); CHECKLEY 2nds 110-8 (Josh Hewitt 35, Ben Carrigan 30no; Sifit Talik 5-44). Onneley & Maer 6pts, Checkley 2nds 20.

KNYPERSLEY 2nds 199 (Christopher Barry 23, Sam Slater 30, Craig Walley 40, Andrew Jones 29, James Abbotts 27; William Astbury 3-84); STONE SP 3rds 200-4 (Neil Podmore 119no, Richard Whitehead 27; Cameron Allen 4-45). Stone SP 3rds 20pts, Knypersley 2nds 7.

Division Six

PORTHILL PARK 3rds 124-9 (Thomas Longworth 26no, Chris Ellams 20, Alex Lockett 2; Rory Owen Lewis Haydon 3-19); LEEK 2nds 127-3 (Dan Hunt 51, Alexander Dutton 46). Leek 2nds 20pts, Porthill Park 3rds 3.

ASHCOMBE PARK 2nds 191-5 dec (Chris Bradstreet 59, Rich Knott 31, Joe Alcock 55); WEDGWOOD 2nds 145-9 (Robert Kenning 23, Christopher Holland 42no; Jake Johnson 5-48). Ashcombe Park 2nds 25pts, Wedgwood 2nds 5.

CAVERSWALL 2nds 63 (Dea Tooth 6-27); MODDERSHALL OULTON 5ths 64-1 (Richard Turley-Salmons 29). Moddershall Oulton 5ths 20pts, Caverswall 2nds 0.

SANDYFORD 2nds 230 (Will Marks 51, Josh Need 71, Andrew Dale 48; Joshua Reynolds 5-27, Sam Plant 4-66); ENDON 2nds 192 (Andy Hopwood 59, Jim Scarratt 33, Steve Smith 33; Josh Need 3-31). Endon 2nds 10pts, Sandyford 2nds 25.

Division Seven

OAKAMOOR 2nds 143 (S Mycock 38, J Sells 38; R Hancock 5-23, J Tideswell 3-22); MEAKINS 4ths 24 (T Hayes 5-19). Meakins 4ths 4pts, Oakamoor 2nds 25.

Division Eight

CHURCH EATON 42 (Rob Flowers 5-15, Tom Gallimore 4-26); LEIGH 43-2 (Greg Faulkner 20no). Leigh 20pts, Church Eaton 1.

OAKAMOOR 3rds 180-8 dec (Jacob Fullick 83, Amy Carnwell 57no; Trevor Salt 3-32); STAFFORD ACADEMY 149-9 (Ali Martin 109no, Matthew Green 23no; Jacob Fullick 4-41). Oakamoor 3rds 14pts, Stafford Academy 7

DERBYSHIRE COUNTY CRICKET LEAGUE

 

Division Five South

ALREWAS 2nds 286-7 dec (J Roddick 116, T Chapman 39; J Redhead 4-56); BREADSALL 2nds 209 (S Bakshi 41, A Kirkham 63no, A Smith 51; T Chapman 7-45). Alrewas 2nds 27pts, Breadsall 2nds 8.

DERBY CONGREGATIONAL 2nds 144-9 (M Ali jnr 32; J North 5-21, H Tajmal 3-39); BURTON 145-1 (A Adams 71no, R McGuiness 54). Derby Congregational 2nds 2pts, Burton 27.

DUNSTALL 2nds 175-8 (S Scrimshaw 48; M Skellam 3-56); UTTOXETER 145 (A Johnson 31, M Skellam 39; M Clewley 3-23). Dunstall 2nds 27pts, Uttoxeter 6.

ROLLESTON 3rds 327-5 (L Burrows 150no, K Subhani 100no; O Gough 3-69); OCKBROOK & BORROWASH 3rds 158 (O Gough 62; K Subbhani 3-9). Rolleston 3rds 27pts, Ockbrook & Borrowash 3rds 5.

SAWLEY & LONG EATON PARK 2nds 187 (J Taylor 53no; S Ottwell 3-26, F Orikilhail 4-32); ALVASTON & BOULTON 3rds 79 (S Johal 39; K Hopkins 5-17, J Taylor 3-33). Sawley & Long Eaton Park 2nds 27pts, Alvaston 7 Boulton 3rds 5.

HILTON 209-6 (H Whitworth 100, M Gregson 37; A Scotton 30; H Whitworth 3-7, S Harrison 3-27). Spondon 3tds 6pts, Hilton 20.

Division Eight South

ALVASTON & BOULTON 4ths 212-9 (F Pearce 77, A Afzal 37, W Altef 30; N Roobottom 3-56, M Dixon 4-56); KINGS BROMLEY 215-4 (W Roobottom 44, A Hardy 47, P Houseley 35). Alvaston & Boulton 4ths 7pts, Kings Bromley 22.

DUNSTALL 3rds 225 (F Roberts 46, J Ganley 59, M Bishop 54; S Choudhary 5-54); WALTON ON TRENT 132-5 (H Poxon 43no, S Choudary 31no; F Roberts 4-15). Dunstall 3rds 18pts, Walton on Trent 9.

MICKLEOVER 2nds 248-6 (I Carnwell 35, C Heaton 80no, R Heaton 38; G Harrison 3-60); HILTON 2nds 109 (T Cornall 45; C Heaton 5-13). Hilton 2nds 5pts, Mickleover 2nds 27.

OCKBROOK & BORROWASH 4ths 319-5 (S Torr 47, N Holt 103no, T Hassall 97; J Keyworth 3-98); SUTTON ON THE HILL 109-9 (J Stanley 6-38). Ockbrook & Borrowash 4ths 20pts, Sutton on the Hill 5.

ROLLS ROYCE LEISURE DERBY 3rds 116 (M A Khan 31, M Khan 33; S Newton 5-35); DRAYCOTT & HANBURY 117-3 (A Hall 50; M Haroon 3-55). Rolls Royce Leisure Derby 3rds 3pts, Draycott & Hanbury 22.

UTTOXETER 2nds 283-5 (T Wheeldon 90, M Mellor 61no, D Whitehead 81no); LULLINGTON PARK 3rds 244-4 (K Sankey 166no). Uttoxeter 2nds 16pts, Lullington Park 3rds 10.