Saturday Sport: Leek Town score NINE times against Lincoln United

Pictured: James Curley scored two first-half goals in Leek Town’s nine-goal rout of Lincoln United.

PREMIER LEAGUE

Stoke City 1 (Diof 63),

Bournemouth 2 (Surman 16, Stanislas 18 pen).

LEAGUE TWO

Exeter City o,

Port Vale 1 (Pope 25).

EVO-STIK NORTHERN PREMIER LEAGUE

Division One South: Basford United 2, Bedworth United 0; Belper Town 0, Alvechurch 2; Carlton Town 3, Market Drayton Town 0; Chasetown 1, Newcastle Town 1; Cleethorpes 1, Stocksbridge Park Steels 1; Frickley Athletic 2, Stamford 0; Gresley FC 1, Peterborough Sports 0; Kidsgrove Athletic 3, Loughborough Dynamo 2; Lincoln United 0, LEEK TOWN 9 (Curley 2, Melingui 2, Grice 2, Lycett, Grice, Johnson); Sheffield FC 2, Corby Town 3.

MIDLAND LEAGUE

Premier Division: Coleshill Town 2, Sporting Khalsa 3; Shepshed Dynamo 3, Bromsgrove Sporting 0.

Division One: Coventry Alvis 0, Hinckley AFC 5; Heath Hayes 2, Paget Rangers 3; Littleton 1, Ilkeston Town 5; Nuneaton Griff 3, Chelmsley Town 1; Pershore Town 0, Leicester Road 0; Studley 3, Bolehall Swifts 1; UTTOXETER TOWN 1, Cadbury Athletic 3.

STAFFORDSHIRE COUNTY SENIOR LEAGUE

LEEK CSOB are through to the third round of the Leek Cup after winning a penalty shoot-out. The scores were level 2-2 at the end of normal playing time.

CSOB’s Mark Fox scored a dramatic 88th minute equaliser to take the game to spot kicks. Matty Anderson, Fox, Josh Hall and Sam Wainwright converted all four for the hosts.

Drew Bennett netted CSOB’s other goal in game play.

Results:-

Division Two: Acorn Albion 0, Hilton Harriers 2; Cannock United 3, AFC Alsager 4; Featherstone FC 5, Keele University Res 3; Goldenhill Wanderers 3, Audley Res 0; NDFC 3, Staffordshire Moorlands 2; Whittington FC 3 AFC Fenton 1.

LEEK CUP

Second round: Audley 4, Milton United Res 0; Florence FC 1, Abbey Hulton United 6; Knypersley Victoria 3, Newcastle Town 1; Leek CSOB 2, Stone Dominoes 2 (CSOB won on pens); Milton United 2, Walsall Phoenix 1; Ossma Blurton 1, Wolstanton United 4; Penkridge FC 1, Alsager Town 5; Red Star Alma 7, Redgate Clayton Res 3; Walsall Phoenix 3, Chesterton AFC 2. Postponed: Cheadle Town Res v Leek CSOB Res, Foley Meir v Cheadle Town.

Rugby Union

MIDLANDS LEAGUE

Division Two West (North): Kidderminster 10, Whitchurch 15; LEEK 0, Crewe & Nantwich 45; Ludlow 15, Cleobury Mortimer 13; Newcastle 12, Walsall 21; Old Saltleians 20, Veseyans 12; Spartans 8, Tamworth 12.

Division Three West (North): Edwardians 17, Burntwood 35; Cannock 31, Willenhall 18; Handsworth 36, UTTOXETER 7; Shrewsbury 25, Trentham 17; Stafford 0, Telford Hornets 14.

Hockey

MEN

MIDLAND LEAGUE

Premier Division: Harborne 11, Worcester 0; Lichfield 2, Stourport 0; Belper 4, LEEK 0; West Bridgford 1, Khalsa 3; Barton 1, Bournville 5; Rugby & East Warwickshire 1, Loughborough Town 2.

WOMEN

MIDLAND LEAGUE

Division One: Cannock 2s 1, Leek 1s 2; Birmingham University 3s 1, Sutton Coldfield 2s 2; Matlock Baileans 1s 2, Loughborough Students 2s 5; Nottingham University 1s 6, Stourport 2s 1; Shrewsbury 1s 2, Edgbaston 1s 2.

STAFFORDSHIRE LEAGUE

Division One: Bloxwich 2s 0, Wolverhampton & Tettenhall 1s 1; Leek 2s 3, Cannock 3s 2; West Bromwich 1s 0, Lichfield 3s 6; Uttoxexter 1s 1, Barton 1s 0; Dudley 1s 0, Bloxwich 1s 12.

Division Two: Wolverhampton & Tettenhall 2s 1, Tamworth 2s 0; Leek 3s 0, Cannock 4s 0; Lichfield 4s 2, Aldridge & Walsall 1s 3; Stafford 2s 5, Uttoxeter 2s 1; Phoenix Blues 1s 1, Stone 2s 2.

Division Three: Tamworth 3s 2, Streetly 1s 6; Stone 3s 2, Stafford 4s 2; Keele University 1s 9, Lichfield 5s 3; Stafford 3s 0, Wolverhampton & Tettenhall 3s 2; Bloxwich 3s 1, North Stafford 2s 3.

Division Four: Lichfield 6s 7, Dudley 2s 0; Abbotsholme 1s 5, Leek 4s 2; Wolverhampton & Tettenhall 4s 2, Tamworth 4s 4; Cannock 5s 5, Wolverhampton & Tettenhall 5s 0; Lichfield 7s 0, Bloxwich 4s 4.