Saturday Sport: Football, hockey and rugby results round-up

On target: Leek Town goalscorer Rob Stevenson.

MICHAEL Tongue’s 63rd minute penalty miss proved costly for Port Vale who had to settle for a 1-1 draw after conceding a late equaliser in their relegation battle with Grimsby Town.

The Valiants were without their regular penalty taker Tom Pope who is recovering from a hernia operation.

David Worrall put Vale ahead after 10 minutes but James Berrett levelled in the first minute of added time.

Vale are still searching for their first win of 2018.

LEAGUE TWO

Grimsby Town (Berrett 90+1) 1, PORT VALE 1 (David Worrall 10).

EVO-STIK NORTHERN PREMIER LEAGUE

Division One South: Basford United 4, Market Drayton Town 1;Kidsgrove Athletic 0, Spalding United 1; LEEK TOWN 1 (Rob Stevenson 67), Stamford 0; Newcastle Town 1, Lincoln United 2. Postponed: Belper Town v Romulus, Carlton Town v Peterbrough Sports, Sheffield FC v Chasetown, Stocksbridge Park Steels.

MIDLAND LEAGUE

Premier Division: AFC Wulfrunians 1 (Jumaane Meggoe 62), ROCESTER 0; Boldmere St Michaels 3, Westfields 1; Bromsgrove Sporting 3, Coventry United 2; Coleshill Town 2, Haughmond 1; Highgate United 2, Heanor Town 0; Lye Town 1, Coventry Sphinx 5; Rugby Town 2, Quorn 0; Shawbury United 1, Long Eaton United 1. Postponed: Shepshed Dynamo v Worcester City, South Normanton Athletic v Sporting Khalsa, Stourport Swifts v Loughborough University.

Division One: Cadbury Athletic 1, Heather St Johns 3; Ilkeston Town 2, Pershore Town 1; Leicester Road 2, Stafford Town 0; Lichfield City 1, Racing Club Warwick 2; Nuneaton Griff 2, Brocton 2. Postponed: Atherstone Town v Heath Hayes, Bolehall Swifts v Coventry Copeswood, Hinckley AFC v Chelmsley Town, Littleton v Walsall Wood,. Studley v Coventry Alvis, UTTOXETER TOWN v Paget Rangers.

STAFFORDSHIRE COUNTY SENIOR LEAGUE

Premier Division: Walsall Phoenix 2, Ball Haye Green 5. Postponed: Eastwood Hanley v Newcastle Town, Stone Dominoes v Foley Meir, Wolstanton United v Florence FC.

Division One: Market Drayton Tigers 3, Keele University 0; Milton United 0, Shenstone Pathfinder 0; Pekridge FC 3, Redgate Clayton Res 4. Postponed: Cheadle Town Res v Walsall Phoenix Res, Foley Meir Res v Brereton Social, Leek CSOB Res v Abbey Hulton United.

Division Two: Staffordshire Moorlands 4, Featherstone FC 1; Acorn Albion 3, Goldenhill Wanderers 1; Audley Res 2, NDFC 7; Keele University Res 2, Cannock United 1; Red Star Alma 2, Whittington FC 3. Postponed: Chesterton AFC v Hilton Harriers.

STAFFS FA VASE

Semi-final: Ossma Bluton 1, Audley 1. (Ossma Blurton win 6-5 pens). Postponed: Redgate Clayton v Cheadle Town.

LEEK CUP

Semi-final: Silverdale Athletic 3, Leek CSOB 1. Postponed: Ashbourne FC v Hanley Town.

Rugby Union

MIDLANDS DIVISION

Premier: Birmingham & Solihull 47, Nuneaton 14; Lichfield 15, Doncaster Phoenix 17; LONGTON 28, Derby 26; Newport 43, Bournville 26; Old Halesonians 17, Sandbach 14; Peterborough Lions 21, Scunthorpe 17.

Two West (North): Ludlow 18, LEEK 10; Newcastle 20, Kidderminster 18; Old Saltleians 3, Crewe & Nantwich 10; Tamworth 28, Walsall 29; Veseyans 16, Whitchurch 40. Postponed: Spartans v Cleobury Mortimer.

Three West (North): Handsworth 8, Edwardians 17; Stafford 87, Barton under Needwood 0; Telford Hornets 17, UTTOXETER 13; Trentham 7, Willenhall 3; Shrewsbury 29, Burntwood 17.

Hockey

MIDLAND MEN’S LEAGUE

Premier Division: Harborne 4, Bournville 1; Stourport 4, LEEK 3; Lichfield 2, West Bridgford 3; Loughborough Town 5, Barton 2; Worcester 2, Khalsa 5; Rugby & East Warwicks 3, Belper 2.

MIDLAND WOMEN’S LEAGUE

Division One: Cannock 2s 2, Birmingham University 3s 3; Sutton Coldfield 2s 0, Matlock Baileans 2; Loughborough Students 2s 0, Nottingham University 1s 2; Edgbaston 1s 2, Stourport 2s 6; LEEK 1s 4, Shrewsbury 1s 1.

STAFFORDSHIRE WOMEN’S HOCKEY LEAGUE

Division One: Barton 1s 0, Bloxwich 2s 1; West Bromwich 1s 0, Dudley 1s 6; Bloxwich 1s 4, UTTOXETER 1s 0; Lichfield 3s 7, LEEK 2s 0; Wolverhampton & Tettenhall 1s 3, Cannock 3s 3.

Division Two: LEEK 3s 0, Lichfield 4s 2; Stone 2s 3, Aldridge & Walsall 1s 1; Tamworth 2s 0, Stafford 2s 7.

Division Three: Lichfield 5s 2, North Stafford 2s 5; Stafford 4s 0, Keele University 1s 3; Stone 3s 0, Streetly 1s 1; Tamworth 3s 2, Stafford 3s 1.

Division Four: ABBOTSHOLME 1s 3, Dudley 2s 1; Bloxwich 4s 1, Cannock 5s 2; Wolverhampton & Tettenhall 4s 0, Lichfield 7s 2.

.