Davanti Tyres North Staffordshire and South Cheshire Cricket League results

DAVANTI TYRES NORTH STAFFORDSHIRE AND SOUTH CHESHIRE CRICKET LEAGUE

Pictured: Max Hill included a hat-trick in his 4-43 bowling return for Ashcombe Park 2nds.

Premier Division

HEM HEATH 249-6 (Dave Leese 55, Greg Prime 133no); LEEK 150 (Wayne White 23, Greg Cork 33,Daniel Richardson 24, Kieran Carr 28; Bilawal Bhatti 3-36). Hem Heath 25pts, Leek 7.

WHITMORE 205 (Danyal Hussain 31, Chris Coatsworth 42, Yasim Murtaza 51, Jack Armstrong 32no; Nathan Buck 3-35, Anis Raza 6-62); ASHCOMBE PARK 86 (Irfan khan 33no, Lee Johnson 8-34). Whitmore 25pts, Ashcombe Park 6.

CHECKLEY 237-7 (Andrew Coxon 23, Matthew Taylor 24, Scott Elstone 110, Rizwan Haider 65no; Eddie Jones 4-54); LONGTON 173 (Tom Steele 94; Rizwan Haider 3-43, Nick Hunt 4-5). Longton 7pts, Checkley 25.

BLYTHE 161 (Chris Beech 61, Jalat Khan 41; Sam Waterhouse 4-42, Michael Brown 4-36); BURSLEM 121 (Jim Allenby 20, Sam Waterhouse 21no; Matt Goodwin 4-48, Jalat Khan 4-32). Burslem 7pts, Blythe 25.

Division One: NEWCASTLE & HARTSHILL 94 (Ethan Brown 29, Aziz Ullah 29; James Sellers 3-19, Oliver Edwards 4-30); CHEADLE 96-4 (Adam Alcock 39, Ali Khan 22no; Aziz Ullah 4-42). Newcastle & Hartshill 3pts, Cheadle 20. 

KNYPERSLEY 217-5 (Jake Thompson 48, Jonathan R Cumberbatch 47, Louis Washington 40, Shaaiq Choudry 46; John Shenton 3-59); AUDLEY 175-7 (Ashley Shaw 28, Faisal Khan 40, Ewan Wilcox 22, Robert Hemmings 61no; Shaaiq Choudry 3-40). Audley 9pts, Knypersley 15.

CAVERSWALL 166 (Jake Edge 35, Hasan Raza 30, Robert King 41; Daniel Colclough 3-30, Muhammad Imran 3-38); MODDERSHALL & OULTON 151-9 (Tom Hope 65, Sam Kelsall 26; Nazakat Ali 6-42). Caverswall 15pts, Moddershall & Oulton 11.

Division Two

MEAKINS 2nds 47-9 (Tom Fox 25no; Asif Raza 5-20, Greg Willott 4-27); BAGNALL NORTON 48-3. Meakins 2nds 1, Bagnall Norton 25.

Division Three

HEM HEATH 2nds 194-7 (Andrew Hurd 70, Ben Pugh 56, Michael Broadhurst 20; Daniel Bailey 3-68); ENDON 195-4 (Alex Bailey 30, Jason Morrison 98no). Endon 25pts, Hem Heath 2nds 7. 

STONE SP 2nds 185 (Liam Hickey 27, David Womble 20, Drew Chandler 34, EJ Laverty 56, Oliver Perry 24; Daniel Knight 5-61); CHECKLEY 2nds 123 (Joe Avery 20; Oliver Perry 3-25, Max Cuthbert 4-28). . Checkley 2nds 7pts, Stone SP 2nds 25. 

OAKAMOOR 237-4 dec (Tom Sherratt 104, Randy Mahase 56, Will Leeson 31, Neal Lafford 21no); SILVERDALE 2nds 136 (Anthony Green 30, Stephen Jones 43no; Matt Wolff 4-23, Paul Hammersley 3-49). Oakamoor 25pts, Silverdale 2nds 5.

Division Four

AUDLEY 2nds 69 (Cameron Allen 6-25); KNYPERSLEY 2nds 47 (Richard Beckett 7-16). Knypersley 2nds 5pts, Audley 2nds 25.

CHEADLE 2nds 240-7 dec (Harry Degg 64, Ryan Day 37, Joe Degg 32, Thomas Degg 52no; Daniel Welsh 3-56); NEWCASTLE & HARTSHILL 2nds 84 (Oliver Tucker 27; Paul Allen 3-22, Thomas Degg 3-22, Charlie Goldstraw 3-16). Cheadle 2nds 25pts, Newcastle & Hartshill 2nds 4.

Division Five

BURSLEM 2nds 77-8 (Jay Sims 23; Nick Bailey 3-9, Matt Bowcock 3-29); LEEK 2nds 78-1 (Dan Hunt 38no, Zac Jupp 25). Leek 2nds 20pts, Burslem 2nds 1.

WOOD LANE 2nds 74 (Lewis Gibson 34no; Ben Green 4-24); BLYTHE 2nds 79-1 (Ben Degg 21, Michael Dale 24no, Matt Barlow 28no). Blythe 2nds 20pts, Wood Lane 2nds 0. 

Division Six: CAVERSWALL 2nds 114 (John Cookson 34, Christopher Baranowski 37; Joe Alcock 3-23, Max Hill 4-43); ASHCOMBE PARK 2nds 117-3 (Ashley Guinivan 39, Rich Knott 29no). Ashcombe Park 2nds 20pts, Caverswall 2nds 3.

BAGNALL NORTON 2nds 205-3 (Paul Tomkinson 72, Nyle Broadhurst 74no; Sean Bowers 3-38); HEM HEATH 4ths 116 (Alan Whitehurst 63; Nyle Broadhurst 3-23, Louis Palmer 3-17, Ben Orme 3-25). Bagnall Norton 2nds 25pts, Hem Heath 4ths 3.

Division Seven

LEIGH (Greg Faulkner 23, Anthony Faulkner 84, Rob Flowers 69, Max Thowless-Reeves 25); NEWCASTLE & HARSTHILL 3rds 144 (Dylan Andrew Reynolds 36, James Bogges 30, Milan Samarage 22; Greg Faulkner 3-33, Anthony Faulkner 3-14). Newcastle & Hartshill 3rds 8pts, Leigh 25.

OAKAMOOR 2nds 250-6 (Sean Sutton 70, Eric Gavin 71, Dan James 49); SANDBACH 2nds 154 (James Clifton 25, Andrew Collett 40; James Sells 4-26). Sandbach 2nds 7pts, Oakamoor 2nds 25.

WEDGWOOD 2nds 106-5; ENDON 2nds 107-8. Wedgwood 2nds 6pts, Endon 2nds 25.

Division Eight

CREWE 2nds 174 (Sam Carney 46, Joshua Hewett 48; Jack Tetley 5-26, Peter Walford 3-54); OAKAMOOR 3rds 171 (Jacob Fullick 62, Luke Walker 21; Paul Allman 3-35, Fion Webb 3-25). Crewe 2nds 25pts, Oakamoor 3rds 9.

ONNELEY & MAER 2nds 169-8 (Kyle Knowles 60, Darren Johnson 39no; William Godfrey 4-28); CHECKLEY 3rds 173-5 (Thomas Carrigan 21, Aaron Whitehurst 39, Gavin Carr 30no, Jason Carrigan 42). Onneley & Maer 2nds 6pts, Checkley 3rds 25.