Davanti Tyres North Staffordshire and South Cheshire Cricket League results

DAVANTI TYRES NORTH STAFFORDSHIRE AND SOUTH CHESHIRE CRICKET LEAGUE RESULTS

Pictured: Checkley’s Rizwan Haider claimed five wickets against Meakins.

Premier Division

ASHCOMBE PARK 192 (Ryan Ball 31, David Proffitt 57no, Anis Raza 35, Nathan Ball 22; Jack Davies 3-35, Harry Brundrett 3-40, Imran Arif 3-46); STONE SP 120 (George Hawbrook 38, Sam Graham 25, Jack Davies 25; Josh Johnson 4-56, Anis Raza 4-33). Ashcombe Park 25pts, Stone SP 7.

LEEK 181 (Greg Cork 41, Daniel Richardson 54; Jim Allen by 3-32, Sam Waterhouse 4-27); BURSLEM 185-5 (Kamran Ghulam 86, Simon Tucker 66no). Leek 7pts, Burslem 20.

MEAKINS 177-9 (Sam Moores 43, Peter Wilshaw 44, Ben McGuire 29no, Alex Graham 20; Rizwan Haider 5-35, Richard Williams 3-34); CHECKLEY 119 (Rizwan Haider 27; Dan Cumming 3-29, Richard Hassall 5-24). Meakins 25pts, Checkley 6.

PORTHILL PARK 218-9 (Ryan Hassett 32, Jack Beech 31, Jack Redman 30, Ben Cotton 24, Nick Hubble 37, Dan Gibbs 25no; Jalat Khan 5-40); BLYTHE 132 (Alex Heslop 37, Jalat Khan 34, Robert Ginders 28; Muhammad Azharullah 7-34). Blythe 7pts, Porthill Park 25.

Division One

MODDERSHALL & OULTON 200-6 (Mitchell Kelsall 38, Tom Hope 82no, Muhammad Irmran 25); CHEADLE 204-6 (Ali Khan 130no, Thomas Degg 20no; Daniel Colclough 3-40, Muhammad Imran 3-66). Cheadle 20pts, Moddershall & Oulton 8.

KNYPERSLEY 198-4 (Jake Thompson 22, Louis Washington 55, Shaaiq Choudry 58, Umaid Asif 35no); WOOD LANE 199-7 (Ahsan Tariq 26, Deane Jervis 37, Nadeem Ashraf 26, Mohammad Irfan 50; Shaaiq Choudhry 4-46). Knypersley 8pts, Wood Lane 20.

BARLASTON 192-9 (Jon Taylor 45, Ben Grange 48, Khaliq Malik 22, Leigh Matthews 30; Jake Edge 5-56); CAVERSWALL 195-8 (Jake Edge 24, Hasan Raza 50, Nazakat Ali 20, Robert King 28; Zainadine Bukhari Shah 4-61). Barlaston 9pts, Caverswall 25.

Division Two

BAGNALL NORTON 183 (Mark Stokes 31, Josh Graham 30, Sam Orme 49, Nicholas Allen 28no; Sohail Zaroof 4-62); BIGNALL END 81 (Asif Raza 3-23, Nicholas Aitlen 4-62). Bagnall Norton 25pts, Bignall End 6.

Division Three

OAKAMOOR 259-7 (Tom Sherratt 78, Randy Mahase 44, Callum Lowe 30, Matthew Carnwell 44, Adam Keates 33no; Ross Kesteven 3-68); SANDBACH 172-9 (George McEvoy 36, Ather Abid 38, Gareth lennon 29, James Clifton 26no; James Smith 4-41). Sandbach 9pts, Oakamoor 16.

ENDON 120 (Anthony Sheeran 24, Alex Bailey 23, Daniel Bailey 36; Daniel Amos 4-22, Ben Carrigan 3-6); CHECKLEY 2nds 121-9 (Kevin Whitehead 25, James Bennett 20; Marlon martin 3-39, Anthony Sheeran 3-33). Checkley 2nds 20pts, Endon 6.

Division Four

MODDERSHALL & OULTON 3rds 78 (Shaun Brian 20; Paul Allen 3-46, Jack Degg 6-21); CHEADLE 2nds 79-0 (Harry Degg 37no, Chris Barker 28no). Moddershall & Oulton 3rds 1pt, Cheadle 2nds 25.

BIGNALL END 2nds 198-9 (James Platt 114, Kieran Peake 34; Cameron Allen 3-38, Andrew Jones 3-37); KNYPERSLEY 2nds 180-3 (Cameron Allen 89no, Harvey Washington 58no). Bignall End 2nds 13pts, Knypersley 2nds 11.

Division Five

LONGTON 2nds 173-7 (Euan Hurst 35, Luke Woodward 62, Ryan Ellwell 29, Adrian Hurst 27no; Mike Worthington 3-47); BLYTHE 2nds 80 (Jamie Ball 33no; Simon Ellwell 6-35, Luke Woodward 3-13). Longton 2nds 25pts, Blythe 2nds 4.

WOOD LANE 121-8 (Lee Platt 26no, Jay Green 27; Benjamin Turner 3-37, Nick Bailey 4-37); LEEK 2nds 123-1 (Zac Jupp 47no, George Cairns 46no). Wood Lane 2nds 2pts, Leek 2nds 20.

Division Six

CAVERSWALL 2nds 113 (Craig Lancaster 37, Christopher Baranowski 30no; Roger Shenton 3-29, Ben Orme 5-23); BAGNALL NORTON 2nds 114-5 (Andy Sharpe 48;  Christopher Baranowski 3-22). Caverswall 2nds 4pts, Bagnall Norton 2nds 20. 

BETLEY 2nds 136 (Patrick Wilkes 24, Lewis Clarke 42; Jake Johnson 4-31); ASHCOMBE PARK 2nds 138-4 (Nick Goodwin 54, Chris Bradstreet 41). Betley 2nds 5pts, Ashcombe Park 2nds 20.

Division Seven

SANDBACH 2nds 125 (Lee Chatzigeorgiou 51, Dave Nolan 26, Matthew Jones 22; Joshua Reynolds 5-16, Dan Shelley 3-31); ENDON 2nds 127-5 (Alexander Dutton 42, Steven Jodrell 30no). Endon 2nds 25pts, Sandbach 2nds 5.

NEWCASTLE & HARTSHILL 3rds 112 (Ryan Hall 24; Gary Wright 4-20, Shanel Daley 3-32); OAKAMOOR 2nds 116-2 (Andrew Booth 63, Francesca James 28). Oakamoor 2nds 20pts, Newcastle & Hartshill 3rds 3.

LEIGH 213-8 dec (Greg Faulkner 44, Rob Flowers 91); MODDERSHALL & OULTON 6ths 169-6 (Josh Crump 24, Stpehen Powell 61, Benn Harrison 34). Leigh 15pts, Moddershall & Oulton 6ths 10.

Division Eight

CHECKLEY 3rds 165-8 (Andy Whitehead 61, Andrew Eccles 37; Trevor Stewart 3-30); STAFFORD ACADEMY 96 (Ali Martin 53; Gavin Carr 5-8). Checkley 3rds 25pts, Stafford Academy 5.

CHURCH EATON 342-5 (Jordan Talbot 31, Adrian Melbourn 55, Dan Smith 171no, Iain Hicks 23, Michael Holdcroft 26, Matt White 22no); OAKAMOOR 3rds 176-9 (John Edwards 142; Matt White 3-50, Adrian Melbourn 4-21). Oakamoor 3rds 9pts, Church Eaton 16.