North Staffordshire and South Cheshire Cricket League results

NORTH STAFFORDSHIRE AND SOUTH CHESHIRE CRICKET LEAGUE

SOUTH African Cameron Delport made a sensational debut for Ashcombe Park in their Premier Division clash with Burslem.

The Leicestershire all-rounder scored 83 and claimed four wickets for just 15 runs off 6.5 overs.

As a result were able to Ashcombe make it back-to-back wins as they romped to a 123 runs victory.

Delport (pictured) is deputising for Ashcombe’s regular pro Nathan Buck who has been re-called by his county Northants for two weeks.

Elsewhere, Leek registered their first win of the season at the expense of Moorlands rivals Blythe by an eight-wicket margin.

Checkley made it a trio of successes for Moorlands teams in the top division with a 21 runs defeat of Whitmore.

Results:-

Saturday, June 3

Premier Division

ASHCOMBE PARK 208 (Anis Raza 37, Cameron Delport 83, Josh Johnson 40; Jim Allenby 4-43);  BURSLEM 85 (Christopher Lowndes 29no, Simon Tucker 20; Nathan Ball 3-38, Cameron Delport 4-15 off 6.5 overs).

BLYTHE 126 (Alex Heslop 34, Matt Goodwin 22, Alex Thorley 26no; Mitchell Spencer 3-39, Fawad Alam 3-28); LEEK 129-2 (Oliver Mellor 29no, Greg Cork 28, Fawad Alam 49no). Leek 20pts, Blythe 4.

CHECKLEY 170 (Andrew Coxon 26, Michael Allen 22, Nick Hunt 31, Richard Williams 30; Yasim Murtaza 4-38, Usman Mazaffar 4-35); WHITMORE 149 (Yasim Murtaza 67, Dean Pritchard 24; Rizwan Haider 3-18). Whitmore 8pts, Checkley 25.

Division One

ECCLESHALL 236-8 (Tom Hibbert 23, Matt Thomas 46, Myles Coughlan 20, Fida Hussain 66, Joe Pelter 20, Connor Beasley 27; Shaaiq Choudhry 3-73); KNYPERSLEY 181-8 (Louis Washington 33, Paul Goodwin 34no, Umaid Asif 65; Raja Sohail Haider 3-47). Eccleshall 16pts, Knypersley 11.

CAVERSWALL 208 (Greg Phillips 59, Hasan Raza 23, Mike Dodd 22, Muhammad Akhtar 23, Stefan Baker 30; Aziz Ullah 3-58, Sebastian Smith 3-41); NEWCASTLE & HARTSHILL 99 (Thomas Caton 5-53, Ashley Kent 3-26). Caverswall 25pts, Newcastle & Hartshill 6.

WOOD LANE 204-9 (Ahsan Tariq 75, Deane Jervis 22, Nadeem Ashraf 39, Matthew Hagan 24; William Dobbie 3-40, Jack Hassall 4-33); CHEADLE 180 (Ali Khan 88; Steve Norcup 3-61). Wood Lane 25pts, Cheadle 9.

Division Two

BAGNALL NORTON 158 (Asif Raza 21, Greg Willott 33, Nicholas Aitken 43; Callum Harrison 3-40, M Kankanamalage 5-27); SANDYFORD 100 (Jonathan Barnett 25, Benjamin Turnock 28, Liam Pattison 20no; Asif Raza 4-27). Sandyford 7pts, Bagnall Norton 25.

Division Three

MODDERSHALL & OULTON 2nds 85 (Jono Whalley 39; Jack Bourne 4-27, Anthony Sheeran 4-8); ENDON 89-0 (Andrew Sibley 35no, Alex Bailey 48no). Endon 20pts, Moddershall & Oulton 2nds 1.

SILVERDALE 2nds 138 (Jack Dixon 30, Gareth Metcalfe 47no; Brendan Lovatt 4-41); CHECKLEY 2nds 142-3 (Kevin Whitehurst 34, Jake Mills 51no, Joe Avery 25no). Checkley 2nds 25pts, Silverdale 2nds 4.

OAKAMOOR 170-9 (Tom Sherratt 56, Jonathan Wood 28, Matthew Carnwell 21, Paul Hammersley 20; Chris Machin 5-32); HANFORD 171-6 (Adeel Mahmood 22, Talha Tufail 98; Matthew Carnwell 5-46). Oakamoor 7pts, Hanford 25.

Division Four

KNYPERSLEY 2nds 204-8 (Andrew Jones 103no; Matthew Buttery 5-28); ECCLESHALL 2nds 208-6 (Tom Boulton 71, Callum Mukerji 43, Jake Derry 27; Joe Dutton 3-20). Knypersley 2nds 8pts, Eccleshall 2nds 20.

STONE SP 3rds 132 (Ben Shearing 20, Neil Podmore 35, Corey Jones 37; Joshua Jackson 3-30, James Jackson 3-28); CHEADLE 2nds 124 (Tom Bourne 39; Ben Shearing 5-20, Ian Banks 4-41). Cheadle 2nds 7pts, Stone SP 3rds 25.

Division Five

ALSAGER 2nds 213-8 (Andrew Watkins 22, Jake Taylor 66, Sam Goodwin 37; Kris Heathcote 4-43, Ben Degg 3-40); BLYTHE 2nds 217-4 (Ben Degg 48, Kris Heathcote 98, Frankie Shenton 41no). Blythe 2nds 25pts, Alsager 2nds 7.

ELWORTH 2nds 193-7 (Lee Morris 24, James Holt 33, Joe Seabridge 50no, George Elliott 26, Sam Sherratt 26; LEEK 2nds 132 (Daniel Fowler-Hill 27, Nick Bailey 25; Daniel Roberts 4-26). Elworth 2nds 25pts, Leek 2nds 6.

Division Six

ASHCOMBE PARK 2nds 167 (Chris Bradstreet 33, James Proffitt 21, Scot Watson 34, Chris Jenkins 23, Jack Fryer 22no); KIDSGROVE 2nds 87 (Aidan Derbyshire 4-20, Chris Jenkins 4-10). Ashcombe Park 2nds 25pts, Kidsgrove 2nds 6.

BAGNALL NORTON 2nds 168-8 (Paul Tomkinson 26, Lee Sockett 46, Josh Jeynes 53; Faizan Zaroof 4-47); PORTHILL PARK 3rds 149 (Declan Coxon 25, Matt Farr 28, Leo Plummer 25). Bagnall Norton 2nds 25pts, Porthill Park 3rds 7.

MODDERSHALL & OULTON 5ths 118-8 (James Mason 30, Tom Watkinson 20, Stanley Basraj 22; Christopher Baranowski 3-32, Jamie Roberts 3-30); CAVERSWALL 2nds 119-5 (G Moore 29no; M Jackson 3-46). Moddershall & Oulton 5ths 4pts, Caverswall 2nds 20.

Division Seven

OAKAMOOR 2nds 239-7 (Andrew Booth 68, Francesca James 44, Sea Sutton 27, Alfie Walford 33); HANFORD 2nds 148-7 (Kasim Ahmed 20, Annamalai Veerappan 22, Waquar Shabbir 21, Mohammed Younis 43, Sajid Hussain 20; Gary Wright 4-42). Hanford 2nds 8pts, Oakamoor 2nds 15.

WEDGWOOD 2nds 163 (Graham hall 41, Mohammad Sakander 81; Tom Gallimore 5-54, Gabriel Sumnall 5-11); LEIGH 108 (Gabriel Sumnall 35, Max Thowless-Reeves 20, Tom Gallimore 20; Sarkib Din 4-20). Wedgwood 2nds 25pts, Leigh 7.

STAFFORD 3rds 127 (Iain Atherton 29, Tony Milner 60; Joshua Reynolds 4-11, Dan Shelley 4-31); ENDON 2nds 128-4 (Jordan Stanway 75no). Stafford 3rds 5pts,Endon 2nds 20.

Division Eight

CHECKLEY 3rds 163 (James Bennett 74, Aaron Whitehurst 32; Alex Meakin 4-29, Frazier Hoye 3-20); CREWE 2nds 163 (Stuart Elsam 36, Sam Carney 39). Crewe 2nds 14pts, Checkley 3rds 14pts.

PORTHILL PARK 4ths 53 (Jack Tetley 3-20, Rob Pearson 4-6 off 7 overs); OAKAMOOR 3rds 54-4 (Jacob Fullick 22no, Rob Pearson 22). Porthill Park 4ths 2pts, Oakamoor 3rds 20.