North Staffordshire and South Cheshire Cricket League results

NOTH STAFFORDSHIRE AND SOUTH CHESHIRE CRICKET LEAGUE

Results (Saturday, June 9):-

Premier Division

ASHCOMBE PARK 198 (Anis Raza 50, Ryan Ball 50, Josh Johnson 27no; Tom East 3-27, Matthew Rogerson 4-60); HEM HEATH 181 (Matthew Rogerson 49, Matthew Hodson 34; Nathan Ball 3-53, Anis Raza 6-25). Ashcombe Park 25pts, Hem Heath 10.

CHECKLEY 121 (Nick Hunt 34, Michael Allen 20; Adam Ralphs 4-38, Craig Barker 4-36); PORTHILL PARK 124-2 (Ryan Hassett 35no, Louis Allison 55no). Checkley 3pts, Porthill Park 25.

LEEK 236-6 (Wayne White 58, Oliver Mellor 63, Anwar Ui-Haq 25, Daniel Richardson 39; Christopher Winter 3-59); ELWORTH 237-2 Alex Banks 61, Russ Ballard 99no, Chris Regan 36, Raj Kumar 20no). Elworth 20pts, Leek 5.

LONGTON 211 (Tom Steele 54, Ross Coates 69, Hamaz Mahmood 43; Jalat Khan 4-66, Mark Stanyer 4-47); BLYTHE 212-5 (Aex Heslop 31, Craig Grimley 43, Jalat Khan 73no, Matt Goodwin 31no; Craig Hughes 3-38). Blythe 20pts, Longton 7.

Division One

AUDLEY 150 (Ashley Shaw 65, Robert Hemmings 27; James Sellers 3-30, Ryan Harvey 3-10);  CHEADLE 154-9 (Thomas Degg 28, Ali Khan 94; Ashley Shaw 3-52). Cheadle 20pts, Audley 8.

KNYPERSLEY 242-6 dec (Jake Thompson 119, Jonathon R Cumberbatch 45, Jake Edge 4-72); CAVERSWALL 117 (Hasan Raza 23, Elliott Wright 34, Muhammad Akhtar 25; Louis Washington 4-35). Knypersley 25pts, Caverswall 5.

Division Two

BAGNALL NORTON 157 (Justin Moukld 65, Sam Orme 46; Toby Degg 4-45, Scott Degg 4-50); SILVERDALE 72 (Justin Mould 65, Sam Orme 46; Toby Degg 4-45, Scott Degg 4-50). Bagnall Norton 25pts, Silverdale 5.

Division Three

SANDBACH 88 (Ather Abid 51no; Marlin Martin 3-55, Anthony Sheeran 4-8); ENDON 92-1 (Andrew Sibley 43no, Jason Morrison 32no). Sandbach 1pt, Endon 20.

OAKAMOOR 262 (Randy Mahase 178, Will Leeson 50, Adam Keates 23; Tom Lowe 3-80, Muhammad Rahim 5-40); HEM HEATH 2nds 130 (Ben Pugh 48, Jack Wood 23; Thomas Hayes 3-36, Paul Hammersley 4-33). Hem Heath 8pts, Oakamoor 25.

CREWE 211-7 dec (Martin Dawson 36, Nick Large 20, Louis Bacon 52, Sam Youds 60, Faisal Mahmood 27); CHECKLEY 2nds 122-9 (Ben Carrigan 57, Joe Avery 24; Nick Large 3-27). Crewe 16pts, Checkley 2nds 7.

Division Four

BIGNALL END 2nds 101 (James Platt 33; Paul Allen 3-41, Lucas Weaver 4-23, James Jackson 3-7); CHEADLE 2nds 104-2 (Harry Degg 47, Ryan Day 20, Paul Barker 24). Bignall End 2nds 3pts, Cheadle 2nds 25.

WEDGWOOD 252-4 dec (Thomas Peace 134, Chris Harrison 56); KNYPERSLEY 2nds 163-7 (Christopher Barry 32, Stephanie Butler 69, Robert Whilding 30). Wedgwood 15pts, Knypersley 2nds 8.

Division Five

BLYTHE 86-9 dec (Kris Heathcote 30, Scott Heathcote 27; Joshua Hudson 4-33); LEEK 2nds 87-5 (George Cairns 27, Matt Bowcock 21no; Tom Lowe 3-12). Leek 2nds 20pts, Blythe 2nds 3.

Division Six

CAVERSWALL 2nds 150-9 (Craig Lancaster 27, Karl Cassidy 35; Danny Cutler 4-59, Jake Bullogh 3-51); MODDERSHALL & OULTON 4ths (Gareth McAloon 76no, Guy Martin 23; John Baker 3-42). Caverswall 2nds 9pts, Moddershall & Oulton 4ths 15.

ASHCOMBE PARK 2nds 62 (Matthew Mason 5-22, Alex Lockett 4-5); PORTHILL PARK 3rds 63-4 (Craig Chorlton 39no; Aidan Derbyshire 3-30). Porthill Park 3rds 20pts, Ashcombe Park 2nds 2.

SANDYFORD 2nds 140 (Isaac Foster 42); BAGNALL NORTON 2nds 74 (Josh Need 3-21, Mark Skillcorn 3-17). Sandyford 2nds 25pts, Bagnall Norton 2nds 5.

Division Seven

OAKAMOOR 2nds 198-8 (Andrew Booth 26, Gregor Hayes 23, Harry Smith 37, Dan James 36, Gary Wright 38no; Ashish Bhan 4-38); STAFFORD 3rds

NORTON IN HALES 2nds 93 (Rob Warrington 20; Joshua Reynolds 3-6, Levi Smith 5-23); ENDON 2nds 94-8 (Dan Shelley 52no; Michael Dyer 3-44, Jack Warrington 4-29). Endon 2nds 25pts, Norton in Hales 2nds 5.

SANDYFORD 2nds 140 (Isaac Foster 42); BAGNALL NORTON 2nds 74 (Josh Need 3-21, Mark Skillcorn 3-17). Sandyford 2nds 25pts, Bagnall Norton 2nds 5.

HANFORD 2nds 190-8 (Parvon 89; Greg Faulkner 3-55); LEIGH 104 (Parvon 3-44). Leigh 6pts, Hanford 2nds 25.

Division Eight

AUDLEY 3rds 175-8 (Andy Palmer 54, Andrew Forster 43); CHECKLEY 3rds 160-9 (Gavin Carr 32, Andrew Eccles 44, Jason Carrigan 22no; Andrew Forster 4-50). Audley 3rds 16pts, Checkley 3rds 10.

OAKAMOOR 3rds 199-8 dec (Rob Pearson 56, Amy Carnwell 26, Charlie Gordon 25, Ben Harvey 21no); NEWCASTLE & HARTSHILL 4ths 143-8 (Karl Bridgett 29, Harry Ford 20; Peter Walford 3-33, Chris Jones 3-18). Oakamoor 3rds 16pts, Newcastle & Hartshill 4ths 9.