North Staffordshire and South Cheshire Cricket League results

NORTH STAFFORDSHIRE AND SOUTH CHESHIRE LEAGUE

Ashcombe Park’s promising youngster Mckenzie Jones  

Results (28/07/18):-

Premier Division

LEEK 239-8 (Wayne White 115, Mitchell Spencer 45, Craig Ferns 21no; Jim Allenby 3-64); BURSLEM 178-3 (Joshua Tittensor 65, Jim Allenby 77). Leek (13pts) winning draw Burslem (11pts).  

CHECKLEY 150-7 (Andrew Coxon 31, Michael Allen 20, Rizwan Haider 23, Richard Williams 34no; Adnan Rasool 4-31); MEAKINS 96-4 (Karl High 27, Ben McGuire 23no). Abandoned. Checkley 8pts, Meakins 6pts.

BLYTHE 258-6 (Alex Heslop 23, Chris Beech 41, Craig Grimley 22, Jalat Khan 97, Alex Thorley 32; Muhammad Azarrullah 3-68); PORTHILL PARK 257-7 (Jack Beech 36, Louis Allison 65, Ben Cotton 40, Dan Hancock 30, Nick Hubble 23no). Porthill Park (15pts) winning draw Blythe (10pts).

ASHCOMBE PARK 223 (Anis Raza 46, Cameron Delport 41, Ryan Ball 48, Mckenzie Jones 32; Matthew Coxon 4-97, Harry Brundrett 6-71); STONE SP 137-4 (John Cheadle 27, Matthew Coxon 40no, Jack Davies 26; Nathan Ball 3-42). Stone SP (15pts) winning draw Ashcombe Park (9pts).

Division One

CHEADLE 89 (Ali Khan 38, Jimmy Sellers 28; Daniel Colclough 3-34, Muhammad Imran 3-47, Tom Hope 3-7); MODDERSHALL & OULTON 93-4 (Mitchell Kelsall 30, Mohammad Imran 39no; Jimmy Sellers 3-15). Moddershall & Oulton (20pts) beat Cheadle (3pts) by 6 wickets.

KNYPERSLEY 164 (Keacy Carty 58, Danny Baker 28; Steve Norcup 3-32, Mohammad Irfan 3-42, Nadeem Ashraf 4-27); WOOD LANE 166-4 (Nadeem Ashraf 66no, Atiq Bhatti 60no; Liam Hopkins 4-55). Wood Lane (20pts) beat Knypersley (6pts) by 6 wickets.

CAVERSWALL 209-9 dec (Jake Edge 28, Elliott Wright 28, Karl Cassidy 39no, Ashley Kent 27; Leigh Matthews 3-42, Zainadine Bukhari Shah 3-14); BARLASTON 210-8 (Zohaib Aziz 39, Zainadine Bukhari Shah 61, Ben Grange 51, Ata-Ur-Rehman 39; Jake Edge 5-49). Barlaston (25pts) beat Caverswall (9pts) by 2 wickets. 

Division Two

BIGNALL END 105 (Jon Maskrey 21, Arsalan Arshad Mir 39; Rob Bennett 4-25, Anthony Dutton 4-6); BAGNALL NORTON 108-3 (Anthony Dutton 41no, Josh Graham 28no). Bagnall Norton (25pts) beat Bignall End (3pts) by 7 wickets. 

Division Three

ENDON 166 Alex Bailey 70, Jason Morrison 22, Brad Hulme 22; Daniel Knight 6-42); CHECKLEY 2nds 150 (Ben Carrigan 77, Brendan Lovatt 25, Daniel Knight 20; Jack Bourne 3-29). Endon 2nds (25pts) beat Checkley 2nds (9pts) by 16 runs.

OAKAMOOR 72 (Will Leeson 32no; Ross Kesteven 5-17); SANDBACH 73-6 (Adam Keates 4-31). Sandbach (20pts) beat Oakamoor (3pts) by 4 wickets.

Division Four

BIGNALL END 2nds 120 (Ahsam Zaroof 25, Mitchell Edwards 29; Kevin Cockerton 3-25); KNYPERSLEY 2nds 80 (Kevin Cockerton 3-25); KNYPERSLEY 2nds 80 (Kevin Cockerton 30; Dave Quinton 4-36, Ahsam Zaroof 5-37). Bignall End 2nds (25pts) beat Knypersley 2nds (6pts) by 40 runs.

CHEADLE 2nds 217-9 dec (Alex Bloor 21, Paul Barker 89, Jack Degg 48; Danuka Tennakoon 3-20); MODDERSHALL & OULTON 3rds 164-8 (Stuart Leigh 21, Alec Price 26). Cheadle 2nds (16pts) winning draw Moddershall & Oulton 3rds (10pts).

Division Five

BLYTHE 2nds v LONGTON 2nds cancelled. Blythe 2nds (0pts) conceded to Longton (25pts). 

LEEK 2nds 150-9 (Zac Jupp 27, Joshua Hudson 27, Nick Bailey 29, Matthew Bailey 21; Andrew Norcup 4-22, Archie Doorbar 3-55); WOOD LANE 2nds 131 (Robin Doorbar 31, Matt Bailey 23; Joshua Hudson 4-50, Nick Bailey 4-25). Leek 2nds (25pts) beat Wood Lane 2nds (7pts) by 19 runs.

Division Six

ASHCOMBE PARK 2nds 176-5 dec (Joe Byrne 60, James Proffitt 57, Rich Knott 27); BETLEY 2nds 144 (James Blackwood 55, Patrick Wilkes 24, Khalid Hamidi 28; Aidan Derbyshire 4-43, Max Hill 5-10). Ashcombe Park 2nds (25pts) beat Betley 2nds (5pts) by 32 runs. 

CAVERSWALL 2nds 194-7 (Craig Lancaster 51, Ben Gorton 73, Martin Rose 25; Nyle Broadhurst 3-51); BAGNALL NORTON 2nds 178-7 (Josh Jeynes 37, Andy Sharpe 51no; Adam Rowley 3-24). Caverswall 2nds (15pts) winning draw Bagnall Norton 2nds (10pts). 

Division Seven

MODDERSHALL & OULTON 6ths 176-9 dec (Uchitha Jayawickrama 26, Stephen Powell 91, Philip Hawkins 22no; Jonathan Goodwin 3-53); LEIGH 97-6 (Greg Faulkner 23, Aaron Bell 25; Ruwanmal Fernando 5-35). Moddershall & Oulton (15pts) winning draw Leigh (7pts).

NEWCASTLE & HARTSHILL 3rds 195-9 dec (Daniel Bogges 59, Thomas Dawswell 74; David Nash 3-76); OAKAMOOR 2nds 173-8 (Andrew Booth 24, Franscesca James 40, Gary Wright 46no; Dominic Coates 3-43). Oakamoor (15pts) winning draw Newcastle & Hartshill 3rds (11pts).

SANDBACH 2nds 131-8 (Mark Olpin 23, Ben Collett 44, Dave Nolan 20no; Levi Smith 4-33); ENDON 2nds 134-2 (Ben Rowley 60no, Oliver Rogerson 49). Endon 2nds (20pts) beat Sandbach 2nds (4pts) by 8 wickets.

Division Eight

STAFFORD ACADEMY v CHECKLEY 3rds cancelled. Stafford Academy (0pts) conceded to Checkley 3rds (25pts).

OAKAMOOR 3rds 85 (Gregor Hayes 22, Jacob Fullick 20no; Ali Aurakzai 5-12); CHURCH EATON 89-6 (Ali Aurakzai 32no). Church Eaton (20pts) beat Oakamoor 3rds (4pts) by 4 wickets.