Davanti Tyres North Staffordshire and South Cheshire League results

DAVANTI TYRES NORTH STAFFORDSHIRE AND SOUTH CHESHIRE LEAGUE

Latest scores (11/08/18):-

Premier Division

LONGTON 177 (Tom Steele 33, Jake Sandham 37, Eddie Jones 60; Fawad Alam 3-36, Daniel Richardson 4-44); LEEK 148-5 (Fawad Alam 68no, Daniel Richardson 30). Leek (15pts) winning draw Longton (9pts).

ASHCOMBE PARK 96 (Josh Cobb 31, Josh Johnson 28; Muhammad Azharullah 7-41 ); PORTHILL PARK 101-3 (Darren Plant 29, Ryan Hassett 24, Ben Cotton 30no). Porthill Park (25pts) beat Ashcombe Park (2pts) by 7 wickets.

CHECKLEY 132 (Rizwan Haider 37, Jack Hammond 47; Matthew Coxon 7-35); STONE SP 133-9 (James Pokora 31, Ben Motley 21, Jonty Barnes 26; Richard Cooper 4-46, Rizwan Haider 5-53). Stone SP (20pts) beat Checkley (7pts) by 1 wicket.

BLYTHE 115 (Chris Beech 26, Jalat Khan 41; Muhammad Abbas 5-31, Matthew Rogerson 4-17); HEM HEATH 117-0 (Greg Prime 57no, Zafar Iqbal 51no). Hem Heath (24pts), beat Blythe (2pts) by 10 wickets

Division One

KNYPERSLEY 106 (Kevin Cockerton 30no; Ata-Ur Rehman 6-24); BARLASTON 107-5 (Zohaib Aziz 51; Liam Hopkins 3-42). Barlaston (20pts) beat Knypersley (4pts) by 5 wickets.

CHEADLE 147 (Jack Hassall 38, Jimmy Sellers 24, Mark Murfitt 28; Oliver Tinsley 4-40, Adrian Butler 4-20); BETLEY 141 (Richard Walker 22, James Piece 70; Jimmy Sellers 4-44, William Dobbie 5-21). Cheadle 925pts) beat Betley (8pts) by 6 runs.

CAVERSWALL 143 (Greg Phillips 22, Hasan Raza 64; Raja Sohail Haider 4-31, Myles Coughlan 4-25); ECCLESHALL 123 (Raja Sohail Haider 33, Fida Hussain 23, Cameron Sinclair 20no; Jake Edge 4-51, Nazakat Ali 4-11).  Caverswall (25pts) beat Eccleshall (7pts) by 16 runs.

Division Two

ALSAGER 52 (Asif Raza 6-34, Greg Willott 4-13); BAGNALL NORTON 61-0 (Anthony Dutton 35no, Daniel Gammon 25no). Bagnall Norton (20pts) beat Alsager (0pts) by 10 wickets.

Division Three

STONE SP 2nds 128 (David Womble 26, Jack Bamford 59; Jack Bourne 3-36, Anthony Sheeran 3-26); ENDON 129-0 (Jason Morrison 91no, Andrew Sibley 33no). Endon (25pts) beat Stone SP 2nds (3pts) by 10 wickets.

CHECKLEY 2nds 230-7 (Jacob Degg 107, Daniel Knight 53, Peter Appelboam 24no; Ben Guildford 4-59); SANDBACH 188-3 (George McEvoy 28, Ather Abid 90no, Jack Taylor 39). Sandbach (15pts) winning draw Checkley (8pts).

CREWE 165 (Sam Youds 46, Martin Dawson 57; Matt Wolff 5-30, Adam Keates 4-50); OAKAMOOR 61 (James Smith 31; Martin Dawson 5-22, Sam Youds 5-31). Crewe (25pts) beat Oakamoor (5pts) by 104 runs.

Division Four

CHEADLE 2nds 199-9 (Harry Degg 37, Joanathan Clowes 54; Asim Ali 6-56); MEIR HEATH 2nds 92 (Chris Mobley 25, John Minister 33; Jack Winfield 6-12). Cheadle 2nds (25pts) beat Meir Heath 2nds (5pts) by 107 runs.

KNYPERSLEY 2nds 192-3 (Christopher Barry 71, James Abbotts 55, Jack Baker 33no, Nicholas Witham (20no); BARLASTON 2nds 124-5 (Joey Sharpe 50, Tom Gray 25, Daniel Majer 25). Knypersley 2nds (14pts) winning draw Barlaston 2nds (5pts).

Division Five

BLYTHE 2nds 170 (Matt Barlow 54, Kris Heathcote 22, Ben Degg 36, Michael Dale 25; Dominic Shaw 4-24, Kyle Brassington 6-62); BURSLEM2nds 171-9 (Kyle Brassington 46, Ryan McIntyre 22, Junaid Qureshi 20; Kris Heathcote 4-40). Burslem (20pts) beat Blythe (8pts) by 1 wicket.

LEEK 2nds 200-7 dec (Zac Jupp 92, George Cairns 46, Daniel Fowler-Hill 37); ALSAGER 2nds 64-5 (Jack Washington 24; Joshua Hudson 3-19). Leek 2nds (7pts) draw Alsager (3pts).

Division Six

HEM HEATH 4ths 65 (Dean Hodson 30; Joe Alcock 5-6, Aidan Derbyshire 5-40); ASHCOMBE PARK 2nds 66-2 (Chris Jenkins 31). Ashcombe Park 2nds (25pts) beat Hem Heath 4ths (1pt) by 8 wickets.

KIDSGROVE 2nds 108-8 (Ryan Hancock 25, Jacob McIntyre 33, Matthew Turnock 27no; Spencer Ashby 4-32); BAGNALL NORTON 2nds 111-2 (Lee Sockett 25, Josh Jeynes 44no). Bagnall Norton 2nds (20pts) beat Kidsgrove 2nds (3pts) by 8 wickets.

LEYCETT 2nds 171-7 (James Hopkin 48, Ryan Jones 37, Dan O’Gorman 40); CAVERSWALL 2nds 126-8 (Craig Lancaster 20, Jack Amison 32; Martyn Smith 4-25). Leycett 2nds (15pts) winning draw Caverswall 2nds (8pts).

Division Seven

HANFORD 2nds 211 (Shayan Hussain 44, Shahid Mahmood 73, Praveen Goli 43; Joshua Reynolds 3-27); ENDON 2nds 128 (Guy Tinwell 27, Andy Hopwood 33; Sajid Hussain 3-22). Hanford 2nds (25pts) beat Endon 2nds (8pts) by 83 runs.

LEIGH 154-8 (Greg Faulkner 49, Guy Wilkinson 38, Ben Gallimore 29; Matthew Reel 3-46, Paul Colman 3-8); SANDBACH 2nds 116 (Paul Colman 33; Greg Faulkner 3-17). Leigh (25pts) beat Sandbach 2nds (7pts) by 38 runs.

WEDGWOOD 2nds 130 (Jordan Holland 25, Paul Mason 27, Dave Washington 22no, Gary Timmis 20; Thomas Hayes 4-30); OAKAMOOR 2nds 121-7 (Ian Jackson 20, Callum Lowe 27, Harry Smith 23; Gary Timmis 3-24). Oakamoor (14pts) winning draw Wedgwood 2nds (8pts).

Division Eight

CHURCH EATON 212-5 dec (Jordan Talbot 26, Dan Smith 68, Jonathan Arnold 23, Andrew Greaves 32no); CHECKLEY 3rds 156 (Andrew Eccles 45, Niall Lovatt 45; Dan Smith3-41, Adrian Melbourn 5-24). Church Eaton (25pts) beat Checkley 3rds (6pts).

OAKAMOOR 3rds 133 (Rob Pearson 29, Jacob Fullick 38; Thomas Mason 4-36, Megan Jones 4-20); AUDLEY 3rds 137-4 (Andy Palmer 27, Sebastian Hopwood 64no; Richard Gower 3-47). Audley 3rds (25pts) beat Oakamoor 3rds (5pts) by 6 wickets.

Thursday, August 9

Cricket Cave V3 (U21) – Group B

CHEADLE 122-7 (Sam Rushton 62no, Jacob Degg 24); HEM HEATH 123-2 (Matthew Hodson 33, Zephryn Hunte 30no, Callum Leese 28). Hem Heath (5pts) beat Cheadle (0pts) by 5 wickets.