Staffordshire County Ladies Bowling Association results

STAFFORDSHIRE COUNTY LADIES BOWLING ASSOCIATION

Results:-

Thursday, August 23

Division One

Dilhorne 132, Milton Recs 111

Scores: Sue Wright 21, Elizabeth Wright 9; Emma Scragg 17, Heather Porter 21; Chris Adams 20, Lynne France 21; Janet Salmon 21, Mandy Jones 13; Carol Matthews 21, Hazel Macdonald 17; Leanne Burgess 11, Sharon Whittaker 21; Laura Hallsworth 21, Marie Stretch 9.

Leek Park One 123, Wolstanton Park 99

Scores: Pat Alcock 19, Mo Smith 21; Sandra Clark 21, Jo Hawley 9; Val Forrester 14, Linda Bourne 21; Brenda Fry 21, Cynthia Brindley 7; Rita Rowley 6, Jane Dumingan 21; Margaret Wood 21, Bev Johnson 18; Julie Watson 21, Rose Birks 2.

Oakhill One 139, Kingsley 74.

Scores: Jenny Edwards 21, Gabe Nullis 11; Julia Edge 21, Doreen Trafford 7; Sandra Shenton 21, Lyn Hubbard 9; Carol Steele 21, Paula Yates 11; Sharon Mycock 13, Elsie Alcock 21; Judith Gosnell 21, Andrea Bate 11; Joan Lewis 21, Shirley Norcott 4.

Barlaston Plume One 136, Clough hall 122; Birches Head Hotel 141, Westlands One 101.

Division Two

Creda One 118, Florence Private One 132

Scores: Pauline Jones 12, Karen Brown 21; Kath Bentley 17, Emily Moore 21; Carol Faram 21, Margaret Cooke 12; Christine Steele 18, Janet Marshall 21; Doreen Brownsword 21, Pat Large 15; Kath Stanley 9, Marie Faulkner 21; Sarah Cope 20, Lucy Marshall 21.

Wolstanton Marsh 147, Leek Two 90.

Scores: Irene Swift 21, Irene leigh 13; Gwen Harris 21, Margaret Bailey 16; Marilyn Greaves 21, Ann Meakin 10; Lyn Washington 21, Linda Walker 20; Margaret Heap 21, Madalene Williams 10; Phyllis Chapman 21, Vanessa Queening 7; Cath McKechnie 21, Bel Naylor 14.

Tittensor 147, Barlaston Plume Two 74; Audley One 119, Jubilee 117.

Division Three

Knypersley Two 118, New Stoke Park 126

Scores: Ann Higgs 10, Beth Stewart 21; Elaine Mountford 21, Jean Tabbanor 13; Dawn Dundas 21, June Cooper 13; Pat Blake 21, Brenda Smith 18; Anne Pye 21, Patricia Walton 19; Helen Pemberton 8, Sheila Robinson 21; Amanda Biddulph 16, Ann Woodward 21.

Leek Park Two 124, Slaters 121

Scores: Doreen Hughes 21, Diana Bevan 13; Joan Whitmore 12, Ellen Gorton 21; Dot Wynes 13, Glenys Boulton 21; Jill Peacock 16, Jean Degg 21; Sylvia Bowcock 20, Barbara Williams 21; Elaine Wheeldon 21, Sue Head 8; Margaret Birks 21, Jenny Adamson 16.

Florence Private Three 116, Creda Two 116

Scores: Ruth Fletcher 21, Irene Woodward 16; June Townsend 21, Pauline Dowling 12; Kerry Byatt 6, Dora Leese 21; Nicole Bailey 19, Barbara Taylor 21; Barbara Pickthorne 20, Gill Ackersley 21; Valerie Meredith 8, Susan Smith 21; Amanda Smith 21, Pat Woolridge 4

Hollybush 137, Knypersley One 9

Scores; Beryl Dunn 21, Caitlin Austin 10; Eileen Wright 21, Helen Page 11; Vilma Keeling 21, Sue Slack 17; Margaret Haines 11, Jackie Stubbs 21; Christine Taylor 21, Sylvia Smith 13; Joy Burke 21, Beverley Hyde 11; Ann Moorhouse 21, Carol Hornby 8.

Division Four

Florence Colliery 124, Oakhill Two 100; Bucknall Private Two 119, Barlaston B&T 105; Florence Private Two 126, Trent Vale 115; Westlands Two v Fenton Private.

Fixtures:-

Thursday, August 30

Division One: Bucknall Private One v Birches Head Hotel; Westlands One v Dilhorne; Kingsley v Clough Hall; Milton recs v Leek One; Wolstanton Park v Oakhill One.

Division Two: Tittensor v Wolstanton Marsh; Leek Two v Betley; Leek Park One v Creda One; Florence Private One v Audley One; Jubilee v Barlaston Plume Two.

Division Three: Knypersley One v Florene Private Three; Creda Two v Leek Park Two; Slaters v Knypersley Two; New Stoke Park v Hem Heath.

Division Four: Audley Two v Florence Private Two; Trent Vale v Westlands Two; Florence Private v Bucknall Private Two; Barlaston B&T v Florence Colliery.