North Staffordshire and South Cheshire Cricket League results

NORTH STAFFORDSHIRE AND SOUTH CHESHIRE CRICKET LEAGUE 

Results (1/09/18):-

Sub pro Liam Livingstone, the Lancashire CC captain, scored an unbeaten double century for Division One leaders Cheadle.

Premier Division

ASHCOMBE PARK 259-6 (Anis Raza 50, Irfan Khan 48, Josh Cobb 24, Ryan ball 74, David Proffitt 46); LEEK 176-3 (Gregg Cork 41, Kieran Carr 30, George Sellers 51no, Wayne White 43no). Ashcombe Park (13pts) winning draw Leek (9pts).

CHECKLEY 210 (Nick Hunt 28, Scott Ellstone 23, Michael Allen 29, Richard Williams 30, Jack Hammond 48; Joshua Tittensor 3-56, Michael Brown 4-58); BURSLEM 137 (Joshua Tittensor 41, Saad Qureshi 38, Michael Brown 26; Richard Cooper 4-17, Richard Williams 3-41). Checkley (25pts) beat Burslem (8pts) by 73 runs.

BLYTHE 192 (Alex Heslop 27, Jalat Khan 59, Chris Plant 27; Christopher Winter 5-35, James Burnett 3-53); ELWORTH 194-8 (Alex Banks 73, Chris Regan 64; Matt Goodwin 3-62). Elworth (20pts) beat Blythe (9pts) by 2 wickets.

Division One

CHEADLE 354-3 dec (Matthew Sellers 26, Liam Livingstone 214no, Thomas Degg 68); BARLASTON 64 (James sellers 5-25, Oliver Edwards 4-33). Cheadle 925pts) beat Barlaston (1pt) by 290 runs.

CAVERSWALL 324-5 dec (Troy Taylor 68, Jake Edge 36, Greg Phillips 136, Nazakat Ali 53no); BETLEY 75 (Rohan Hesketh 23; Nazakat Ali 4-7). Caverswall (25pts) beat Betley (3pts) by 249 runs.

WESTON 169 (Dewi P Jones 24, Usman Afzaal 21, Luke Tinsley 22, Chris Barratt 28; Robert James 3-43, Shaaiq Choudhry 4-22); KNYPERSLEY 135-8 (Paul Goodwin 72; Mohammed Kaleem 5-31). Weston (15pts) winning draw Knypersley (10pts).

Division Two

BAGNALL NORTON 229-8 (Justin Mould 73, Mark Stokes 21, Josh Graham 81; Khalid Malik 3-48); WOORE 73 (Dissanagge Eranga Thilina Rathnayake 24, Tas Hussain 22; Asif Raza 4-33, Greg Willott 4-26). Bagnall Norton (25pts) beat Woore (4pts) by 156 runs.

Division Three

ENDON 331-4 dec (Jason Morrison 205no, Andrew Sibley 49, Alex Bailey 32, Steve Smith 25; Ian Harding 3-68); RODE PARK & LAWTON 167-9 (Jonathan Gallimore 21, Andrew Marshall 29, Nick Atkinson 39; Anthony Sheeran 3-28, Jason Morrison 4-34). Endon (16pts) winning draw Rode Park & Lawton (8pts).

MODDERSHALL & OULTON 2nds 196-6 (Tom Moulton 45, Mohammed Moneeb Iqbal 77, Tim Twigg 30no); OAKAMOOR 199-4 (Randy Mahase 93, Adam Keates 27, Neal Lafford 40no). Oakamoor (20pts) beat Moddershall & Oulton 2nds (7pts) by 6 wickets.

HANFORD 151 (Adeel Mahmood 27, Arris Ziad 21, Mohammed Saleem 48; Peter Appelboam 4-46); CHECKLEY 2nds 153-0 (James Bennett 45no, Ben Carrigan 91no). Checkley 2nds (20pts) beat Hanford (4pts) by 10 wickets.

Division Four

AUDLEY 2nds 235-3 (James Rogers 37, Oliver Wilde 40, Gary Boyles 41, Ian Wilshaw 49no, Andrew Joynson 53no); CHEADLE 2nds 124 (Tom Cadman 29, Jonathan Clowes 26; Richard Beckett 4-23, Matthew Hammersley 4-39). Audley 2nds (25pts) beat Cheadle 2nds (3pts) by 111 runs.

KNYPERSLEY 2nds 138 (Harvey Washington 26, James Abbotts 42; Sajith Fernandoupollu 4-21); SANDON 110 (David Able 36, Greg Swanwick 27; Darren Washington 3-10, Joe Mansell 4-10). Knypersley 2nds (25pts) beat Sandon (7pts) by 28 runs.

LEEK 2nds 244-6 dec (Benjamin Turner 44, George Cairns 20, Daniel Fowler-Hill 48, Matt Nicholls 56, Joshua Hudson 51no); MEAKINS 3rds 132-9 (Raqeeb Murad 35, Paul Farmer 32; Nick Bailey 4-8). Leek 2nds (16pts) winning draw Meakins 3rds (8pts).

Division Six

SANDYFORD 2nds 93 (Josh Need 35; Chris Jenkins 4-22); ASHCOMBE PARK 2nds 97-1 (Nick Goodwin 47no, Scot Watson 31no). Ashcombe Park 2nds (20pts) beat Sandyford 2nds by 9 wickets.

CAVERSWALL 2nds v BETLEY 2nds (conceded). Caverswall 2nds 25pts, Betley 2nds 0pts.

BAGNALL NORTON 2nds 180-8 dec (Anthony Dutton 24, Luke Morris 70, Ben Orme 30; Abbas Mukhtar 4-47, Andrew Kenwyn 3-46); WOORE 2nds 123 (Usman Yaqub 40; Andrew Whitehurst 4-33, Ben Orme 3-18). Bagnall Norton 2nds (25pts) beat Woore 2nds (6pts) by 57 runs.

Division Seven

NORTON IN HALES 2nds 109 (Jamie Shaw 53; David Nash 3-43. James Sells 3-17); OAKAMOOR 2nds 17 (Paul Evans 8-3). Norton in Hales 2nds (25pts) beat Oakamoor 2nds (5pts) by 92 runs.

LEIGH 164 (Greg Faulkner 46, John Durose 27, Max Thowless-Reeves 32; Ethan Sheriff 4-36, Daniel Parnaby 3-25); STAFFORD 3rds 121 (Ethan Sheriff 40, Andrew Harper 27; Tom Gallimore 6-36). Leigh (25pts) beat Stafford 3rds (7pts) by 43 runs.

RODE PARK & LAWTON 2nds 167-5 (Scott Cheadle 36, George Johnson 24, Dan Foster 45, Nick Harrison 31no); ENDON 2nds 170-3 (Ben Rowley 27, Brad Hulme 81no, Andy Hopwood 46no). Endon 925pts) beat Rode Park & Lawton 2nds (5pts) by 7 wickets.

Division Eight

CHURCH EATON 2nds 87 (Toby Horton 22; Amy Carnwell 5-20); OAKAMOOR 3rds 88-2 (John Edwards 36no, Rob Pearson 33). Oakamoor 3rds (20pts) beat Church Eaton 2nds (2pts) by 8 wickets.